ISSN 1335-8715

21-05-2005   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

"Die Kapitalismusdebatte"

V Nemecku sa v týchto týždňoch vedie zásadná debata o povahe trhovej ekonomiky. Ak sa to vôbec dá nazvať debatou. Predstavitelia hlavných strán sa totiž hlavne predbiehajú v tom, kto povie väčšiu hlúposť o "sprisahaní nadnárodného kapitálu".

Reakcia na príspevok

RE: die Debatte...
autor: Dewey
pridané: 25-05-2005 10:44


"Napriek mnohym "alternativnym" meraniam sa v sucasnosti ukazuje, ze (uznavam napriek niektorym nedostatkom) najobjektivnejsi ukazovatel bohatstva ludi v jednotlivych krajinach je HDP/obyvatela. V tom su USA jasne pred EU."

Ukazuje sa? Kde Peto? Ukazovatel ako HDP ma zasadne problemy ci uz v metodika ako aj vo svojej podstate a na tom sa zhodnu tak libertariani, liberali ako hoci socialisti riesiaci nadnarodne sprisahanie. Treba s tym cislom narabat velmi opatrne. Je kvantitativne, kvalitativna vypovedna hodnota je minimalna, preto napr. libertariani zavadzaju svoje indexy a OSN ma svoje.

"1. maju daleko vyssie investicie do vedy a vzdelania (namiesto mrhania penazi natlacenym do roznych socialnych fondov ako je to v EU)"

Vyssie ako co? Ako priemer EU? Ako napr. Svedsko?

" - napriek na (a nielen na Slovensku) popularnemu vseobecnemu presvedceniu o "hlupych americanoch" ma daleko vecsie percento americanov ukoncenu vysoku skolu nez je tomu u obyvatelov EU"

Porovnavas neporovnatelne. Dlzka vyssieho vzdelavania v EU je v priemere ovela dlhsia.

"Produktivita prace - je vo vyse 90% pripadov (rozlicne sektory ekonomiky) vyssia nez v EU"

V ktorej casti EU? Priemerne v celej EU? V EU 15?
(Inak tie tabulky produktivity by ma zaujimali, kde to mozem nast, ak vies poradit)

"co so sebou prinasa dalsi hospodarsky rast."

Ako dalsi? Narast produktivity prace je zahrnuty v hospodarskom raste.(jeden z dvoch zdrojov,ten ziaducejsi spravidla)(a je prave dosledkom inovacii alebo vzdelavania)

"3. Hospodarsky rast - napriek roznym pochybnym obvinenia o hosp. krize v USA - mimochodom tie sa objavuju uz minimalne 50 rokov - sa rozdiel medzi EU a USA zvecsuje, hospodarsky rast v EU-v porovnani s USA- prakticky neexistuje."

A zase co porovnavame, ake su kvalitiativne parametre rastu v USA a v nasich koncinach?
(neviem, nemame na to metodiku, nejake alternativne sa v USA robili a tymi mavaju antiglobalisti)

"ale mudrost europskych byrokratov ich presiahla a tak sa rozhodli spolocnost blaha vytvorit inak - o ine im uz ostava sami vo svojich zivotoch nic nedokazali (sediet v Bruseli za nase (a aj moje!) peniaze nesvedci o velkej zdatnosti) - a tak sa rozhodli ze dokazu zmenit zivoty aspon inym..."

Neviem, nie som psycholog, do ich motivov nevidim.(Ale podobny pocit mam aj z nasich "reformatorov")

"cim je "lepsi" vo svojom obore, tym je to lahsie -tam sa uz skutocne dokazu firmy "pobit" o zamestnanca."
Ano. Tym ziskavas exluzivnejsiu poziciu na trhu, ale ak to budu robit vsetci, tak ty budes musiet este viac. Ak si nekvalifikovana sila, ktora na to ucenie nema predispozicie, si absolutne nepruzny vzhladom na nove trhove vyzvy, ale dokazes svoju zrucnost robit dobre, dokonca je cenena, len podobnych ako ty su zastupy, tak mas problem. Co s nimi? Mavnut rukou?

"Samozrejme je tam ta podmienka aby bol clovek "dobry" vo svojom obore. Ale to uz je "zial" uplne na jednotlivcovi."
Dobry su vsade, aj horsi aj uplny babraci. Tak robosi ako inzinieri. To, ako budu ceneni je vsak zavisle najma od podmienok na trhu.(vid. clanok o IT v novom Trende, ako aktualita k teme)(treba to brat s rezervou,je tam viac PR ako by bolo zdrave,ale vypovednu hodnotu to ma)

"To ziaden STAT nevyriesi. Na slovensku to tak zial este celkom nefunguje"
funguje, v tomto problem nie je, problem je v statnej sprave(vybere ludi a tam sa to ubralo este horsim smerom ako to bolo) a vo vyberovych konaniach, cize vybere medzi firmami. Ale sukromnici si vyberaju dobre, a ak aj nie, nevidim prekazku alebo motivaciu, preco by nemali. Ziadnu kulturu to nevyzaduje. Ak chcem niekoho dobreho a podmienky na trhu su take, ze sa musim snazit, budem musiet ponukat a budem v rovnocennej vyjednavacej pozicii voci potencialnemu zamestancovi. Ak mi pride 50 ludi z ktorych 30 je na tom kvalifikacne OK, 20 splna sirsie poziadavky, tak zoberiem asi toho, co mi bude makat za najmanej penazi najviac.(ano najviac, pretoze ak zacne klesat jeho produktivita pod dlhodobou unavou, lahko ho vymenim, co si nemoze dovolit clovek v sektore, kde je dopyt a ponuka relativne vyvazena)

"to vyzaduje este urcitu kulturu trhu - ale ako kazda kultura - ani tato sa neda nanutit ani narychlo nasimulovat - trva roky, desiatky rokov kym sa vytvori. Ale dovolim si tvrdit ze to k tomu smeruje."

Skus k tej kulture napisat trochu viac, neviem na co presne narazas.

V zase tu mam dve skupiny, jedni, co hovoria ze sa to bude riesit samo len treba robit reformy a ked su pri moci okrem samozrejmej pumpy pre svojich kamosov(na co dave priestor kazda tzv. reforma) nic ine ako preplacanie a externalizaciu nakladov zatial neobjavili a ti druhy zase nadavaju na nadnarodny kapital, ale v praxi robia to iste. Tak Blair, Bush, Miki.
P.S.
Rano som zahliadol info o tom, ako sa amici boja cinskeho textilu a ze sa idu zavadzat (aj tu) vacsie dovozne bariery.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group