ISSN 1335-8715

09-08-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Bludy o liberálnej ekonómii

Často aj ekonomicky vzdelaní ľudia vyslovujú voči liberálnym ekonomickým školám výhrady, v ktorých im pripisujú niečo, čo tieto školy nehlásajú. Za nezmyselné a protirečivé argumenty potom skrývajú vlastné ideologické výhrady proti slobodnému trhu a slobodnému obchodu.

Reakcia na príspevok

RE: Mojzis a monogamia
autor: msarkozy
pridané: 10-08-2006 15:08


Pekný príklad. Mne sa zdá, že anarchokapitalizmus má problém, že sa dostáva so bludného kruhu definície základných pojmov. Podobné ako u Marxa. Marx napr. operuje s pojmom vlastníctvo, ako keby to bol úplne pojem jasný a daný podobne ako pojem hmotnosti vo fyzike - bez ohľadu na zákony a ústavy, ktoré ten pojem vymedzujú. Ak odstránime právnický pojem vlastníctva - čo nám ešte zostane? Podobne anarchokapitalisti narábajú s týmto pojmom len ho namiesto odsudzovania adorujú - čím je vlastníctvo bez "monopolu na násilie" - bez štátu, bez ústavy atď? Nie je ten monopol - jedným z neodmysliteľných predpokladov vlastníctva? Ak ten monopol zanikne - potom sa zmení aj pojem samotného vlastníctva a všetko potom bude inak. Marxov pojem "spoločenské vlastníctvo" je oxymoron, ale je ním aj vlastníctvo úplne individuálne - nakoľko je samotný pojem vlastníctva výsledkom spoločenského konsenzu a nemožno ho definovať inak ako právne.

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group