ISSN 1335-8715

09-08-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Bludy o liberálnej ekonómii

Často aj ekonomicky vzdelaní ľudia vyslovujú voči liberálnym ekonomickým školám výhrady, v ktorých im pripisujú niečo, čo tieto školy nehlásajú. Za nezmyselné a protirečivé argumenty potom skrývajú vlastné ideologické výhrady proti slobodnému trhu a slobodnému obchodu.

Reakcia na príspevok

RE: Ekonomické zákony
autor: Alexios Komnenos
pridané: 10-08-2006 12:20


Monopol je preto monopolom, pretože nemá konkurenciu. Nezáleží na forme jej vlastníctva. Vtip je v tom, že ak nejaký podnik nemá konkurenciu, nemá dôvod sa chovať trhovo, t.j. zvyšovať efektivitu, znižovať náklady apod.
Napr. SPP je učebnicový príklad toho, aký problém je vlastne vytvoriť konkurenciu v danom odvetví. Naozaj si neviem predstaviť, že by v zemi boli štyri trubky na plyn a ja by som sa mohol rozhodnúť, ktorý si vyberiem. Samozrejme sa na to dá reagovať argumentom, že nejde o trubky: tá môže byť len jedna, len dodávateľov by bolo viac a ja by som si jedného z nich vybral podľa ceny a kvality služieb. Lenže aj tak tu ostane jeden monopol: firma vlastniaca rozvodné siete!
Nedá sa nič robiť, istá forma regulácie tu byť musí. Dá sa však samozrejme zhodnúť na tom, že čo najnižšia pri vytvorení čo najvyššieho konkurenčného prostredia. Bohužiaľ naša skorumpovaná pravica vytvorila zo štátneho monopolu súkromný monopol, čo je podľa mňa ešte horšie, a zhoršila tým podmienky na to, aby v tomto sektore fungovali nejaké zdravé vzťahy.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group