ISSN 1335-8715

09-08-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Bludy o liberálnej ekonómii

Často aj ekonomicky vzdelaní ľudia vyslovujú voči liberálnym ekonomickým školám výhrady, v ktorých im pripisujú niečo, čo tieto školy nehlásajú. Za nezmyselné a protirečivé argumenty potom skrývajú vlastné ideologické výhrady proti slobodnému trhu a slobodnému obchodu.

Reakcia na príspevok

RE: Ekonomické zákony
autor: Lukas Krivosik
pridané: 10-08-2006 11:44


Presne tak, Slovensko je ucebnicovym prikladom toho ako stat cielene vytvara monopoly. A nie je to len na celonarodnej urovni.

Napriklad Bojnice a Prievidza funguju, co sa MHD tyka ako de facto jedno mesto. Asi pred dvomi rokmi sa radikalne menil cestovny poriadok autobusov. Tie dovtedy chodili pomerne husto, ale odvtedy je to len asi raz za hodinu, dve. Proste, clovek v Prievidzi skor uvidi UFO ako autobus MHD.

Zareagoval nato jeden typek, ktory vo svojej dodavke beha po meste a za desat korun vozi ludi. Je to vyborna vec, lebo clovek vdaka tomu nemusi cakat hodinu na autobus. SAD v Prievidzi zacalo tvrdit, ze typek im kradne zisky a je nekalou konkurenciou. Tak sa teraz SAD-ka snazi dosiahnut uradny zakaz cinnosti tohto typka.

Podotykam, ze v Bojniciach je nemocnica pre vacsinu okresu a ludia maju problem sa tam dostat. Typek s dodavkou len vyplnil dieru na trhu, ktoru uvolnila SAD. Proste SAD sa snazi cez urady presadit sama seba ako monopol. Uz len cakam, kedy zakaze aj taxiky.

Na neregulovanom trhu by neexistovali ziadne zakazy vstupu do odvetvia a problem monopolov by prestal byt problemom.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group