ISSN 1335-8715

09-08-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Bludy o liberálnej ekonómii

Často aj ekonomicky vzdelaní ľudia vyslovujú voči liberálnym ekonomickým školám výhrady, v ktorých im pripisujú niečo, čo tieto školy nehlásajú. Za nezmyselné a protirečivé argumenty potom skrývajú vlastné ideologické výhrady proti slobodnému trhu a slobodnému obchodu.

Reakcia na príspevok

Ekonomické zákony
autor: Alexios Komnenos
pridané: 10-08-2006 9:25


Len podotýkam, že so zákonmi ekonomickej vedy treba trošku opatrne. Keďže sa nedajú exaktne dokázať, je ekonómia taká, aká je.
S mnohými výhradami voči "bludom" (ach, aký dych stredoveku z tohto pojmu!) by som súhlasil. Ale mám veľmi praktickú a aktuálnu otázku. Čo s monopolmi? Dnes sú často v súkromných rukách a štát má menšie možnosti do nich zasahovať. Podľa mňa je v prípade monopolov jedno, kto ich vlastní, pretože občania nemôžu pocítiť zlepšenie služieb. Ak neexistuje konkurencia, nie je ani dostatočný tlak na vyvíjanie inovácií, na znižovanie nákladov apod. Jediný spôsob, ako dosiahnuť žiadúci vývoj v týchto firmách je tlak - štátu... Či už priamo, alebo nepriamo cez nejaký úrad, ktorý ich buzeruje, aby znižovali náklady.
Tým len chcem povedať, že trh by sme nemali vzývať ako dokonalosť samu, a rád by som miestnym čitateľom dal na zamyslenie, či terajší neoliberáli nevnímajú trh ako priam metafyzickú jednotku (skoro ako boha).
Domnievam sa dokonca, že úplne čistý a brutálne neregulovaný trh nie je v niektorých odvetviach najlepšie riešenie, pretože tak či onak nakoniec vedie k vzniku monopolov, príp. kartelov (aj keď sú zakázané) a jediné šťastie na tomto svete je, že vznikajú stále nové tovary a služby, kde sa môžu jedinci realizovať.
Minimálny štát? Pre istotu nie.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group