ISSN 1335-8715

06-05-2005   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Ľudové povery o ekonómii

Stretávame sa s ním v autobuse, v čakárni u lekára alebo na ulici. Ekonomický analfabetizmus! Ide o isté klamlivé predstavy o tom, ako funguje trhová ekonomika, ktoré, bohužiaľ, ovládajú kritické množstvo našich spoluobčanov.

Reakcia na príspevok

RE: povery
autor: Dewey
pridané: 16-05-2005 8:34


OK, Brano, v piatok som rozpisal odpoved(4 strany), teraz ked nad tym je zbytocna. Podstata problemu spociva v mojej namietke o nemoznosti vyjadrit podiel na dosledkoch toho, ci onoho zdroja externalit a vyjadrit takuto cenu. Spotrebna dan a v tom s Tebou suhlasim moze znamenat tak znizenie spotreby ako i podporu alernativnych produktov. Nikdy vsak nebude moct zodpovedat miere externalit a keby aj niekedy zodpovedala, moze sa tykat len tych doslekov, ktore vstupuju na trh, hodnota zdravia, cisteho vzduchu, kvalitnej pitnej vody, nezamoreneho prostredia sa neda vycislit. Nevstupuju ako tovary ci sluzby na trh.
Aj vysoke spotrebne dane mozu mat negativne dosledky.
Boli by spravodlive, ak by odrazali "zakon" klesajuceho uzitku.(podstata problemu nasho robosa). Vo vsebecnosti maju spotrebne dane, kedze je nezmyslom ich urobit progresivne rovnaky problem. V tomto zmysle je spravodlivejsia progresivna dan, nieco podobne stalo okrem ineho kedysi za uspesnou snahou liberalov v Anglicku o jej zavedenie.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group