ISSN 1335-8715

06-05-2005   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Ľudové povery o ekonómii

Stretávame sa s ním v autobuse, v čakárni u lekára alebo na ulici. Ekonomický analfabetizmus! Ide o isté klamlivé predstavy o tom, ako funguje trhová ekonomika, ktoré, bohužiaľ, ovládajú kritické množstvo našich spoluobčanov.

Reakcia na príspevok

RE: k jadru temy
autor: Dewey
pridané: 16-05-2005 8:21


Ta parafraza je zla. V sporte ide o sutaz kde sa vybera najlepsi z najlepsich(alebo 3ja), v realnom zivote by malo ist o to, aby vsetci umerne svojmu usiliu poberali profit z produktu svojej prace. Toto su prirodzene dosledky skutocne slobodnych trhovych vztahov a v sulade s povodnym liberalnym idealom.
Lepsia parafraza by bola, ze zakony upravuju to, aby pretekali ferovych sposobom a v istom zmysle si nemohli nelegitimne podrazat nohy, vybijat zuby, mastit sa za brankov(vyhra sinlejsi, nie lepsi hokejista) ale ani to celkom nepokryva podstatu.
Minimalne v dvoch pripadoch aj ty akceptujes tento princip, a to je pripad zneuzitie moci smerujucej k fyzickemu nasiliu.(len silnejsi moze ublizit slabsiemu) a zneuzitia statnej moci na tyraniu(to je vtedy ked sa ide nad ramec mnou spominaneho principu) A ak neakceptujes ani tento principy, je tazke sa bavit o niecom dalsom. Princip pokryva celu liberalnu skusenost zial, akcentovany som ho nikde nenasiel medzi klasikmi. Ciastocne u Milla, ciastocne u Hobhousa.(jeho vztah v mladosti k socializmu je znamy)
Nie je to ziaden socializmus, je to urcity ideal, podmienka slobody(aj vo vztahu k trhu), ktoru v demokratickej realite treba citlivo naplnat.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group