ISSN 1335-8715

06-05-2005   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Ľudové povery o ekonómii

Stretávame sa s ním v autobuse, v čakárni u lekára alebo na ulici. Ekonomický analfabetizmus! Ide o isté klamlivé predstavy o tom, ako funguje trhová ekonomika, ktoré, bohužiaľ, ovládajú kritické množstvo našich spoluobčanov.

Reakcia na príspevok

RE: k jadru temy
autor: Dewey
pridané: 12-05-2005 12:14


Libertarian, co vlastne porovnavas? Nevidis rozdiel medzi trhovym hospodarstvom (hoci aj s nejakymi privlaskami) a tym, co tu bolo, teda, centralne riadene hospodarstvo, ked banda v nejakych instituciach vyrabala platove tabulky a urcovala ceny?
Aby som to skratil a vratil sa k tomu, co som tu vo vztahu ku tomuto problemu uz v minulosti obsirne formuloval.
Takze prec od ekonomie, mozno k tej politickej. Legitimita intervencie z pozicie statu, ako institucie, ktora je nastrojom na formovanie vztahov, je opravena vtedy, ak smeruje proti tyranii cloveka nad clovekom a zneuzivaniu moci jedneho nad inym. To iste plati aj pre trhove vztahy.
Externality su prikladom toho, ked aktivita jednotlivca presahuje dosledkami jeho sameho a skodi inym.(existuju aj pozitivne, implicitne hovorime cely cas o negativnych) Preto jej prikladam a zrejme aj Brano taku dolezitost. Ak niekomu mozem skodit a nemoze mi v tom zabranit, potom mam v urcitom zmysle nad nim moc. Nie vzdy je ziaduce takuto moc uplne eliminovat, ale niekedy sa ukazuje ako ziaduce takuto moc obmedzit, ci kompenzovat jej uplatnenie si poskodenemu.
Idealisticky. Len potial pokial su vztahy na trhu slobodne mozeme hovorit o slobodnom trhu, len potial pokial maju zmluvne strany priblizne rovnocenne postavnie mozeme hovorit o slobodnej vymene a slobodnej dohode. Len vtedy ak su vymeny a dohody slobodne, budu mzdy zodpovedat vsetkym tym bezne glorifikovanym vlastnostiam a najma liberalenmu idealu blizkosti odmeny za pracu produktu prace.
Prakticky, ak zuri vysoka nezmestnanost je uplne legitimne podla tejto doktriny stanovit ochranne normy, ked nezuri, a konkuruju si aj zamestnavatelia, one nerovnake podmienky sa eliminuju a normy su zbytocne.
Toto je vsak len zastava, ktora vysvetluje legitimitu intervencii, ked sa budeme bavit o konkretnych opatreniach (obmedzenie pracovnej doby napr.) budeme musiet vynalozit ovela viacej usilia, aby sme nesposobili este vacsie ako stavajuce deformacii a z pozicie politickej moci nesposobili este vacsiu tyraniu ako bola ta predtym.
Ano mame zlu skusenost aj z jednej ale aj z druhej strany. Su to extremy veduce k utrpeniu a tyranii a ostatne su to dva extremy velmi podobnej viery.

"Narody, ktore sa nepoucia z chyb vo svojej minulosti, si budu musiet tu minulost prezit znova"
Mozno, ano, len sa asi nezhodneme na tom, co konkretne to bude :-)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group