ISSN 1335-8715

06-05-2005   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Ľudové povery o ekonómii

Stretávame sa s ním v autobuse, v čakárni u lekára alebo na ulici. Ekonomický analfabetizmus! Ide o isté klamlivé predstavy o tom, ako funguje trhová ekonomika, ktoré, bohužiaľ, ovládajú kritické množstvo našich spoluobčanov.

Reakcia na príspevok

RE: povery
autor: Dewey
pridané: 11-05-2005 17:37


"Spotreba benzinu vytvara totiz dodatocne (vedlajsie) a hlavne nezelane skody a naklady, ktore sa uhradzuju zo statneho rozpoctu a nie su zahrnute v cene benzinu. Ak by bola spotrebna dan z benzinu nulova, tak by sa museli tieto skody uhradit napr. z dane z prijmov FO (t.j. museli by sme ju uhradit vsetci)."
Brano, tomuto prispevku asi nerozumiem.

Ake skody sa uhradzaju zo statneho rozpoctu, znecistovanie vzduchu, kysli dazd ...? OK, ale verejnu cisticku vzduchu tu nemame asi ziadnu ani odkyselovat pody a nepreplacaju sa okyslene stromy. Cize naozaj sa financuje odstranovanie externalit? Da sa to v tomto pripade v celej sirke vobec? Mozno len nerozumiem, co si tym chcel povedat. Ake skody? Ekologicke katastrofy(havaria cisterny?) To si zaplati, ak sa ho podari najst, vynnik. Ak nie, tak to pojde z verejneho, ale kolko tych riesenych benzinovych katasftrof bez vynnika napocitame?

Urcita regulacia spotreby to je, povedzme, ale aj tak to zaplati fyzicka osoba a nielen ta, co na benzin sama nejazdi. V com inom ako konecnej cene sa premietnu naklady PS?
Dopravna zapchu by som externalitou tazko nazval. Externalitou akej ludskej cinnosti je? Spalovania benzinu? Ked bude alertnativne palivo dostupnejsie ako benzin, zapchy nebudu?
Jednym by nizsia cena umoznila jazdit na aute, inym, co si to mohli dovolit aj predtym, uskodi v podobe zapchy. Jednoducho vsetkych postihne rovnako a kazdy vodic skodi kazdemu.
Toto asi nename na mysli, ked chceme niekomu obuchat o hlavu externality.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group