ISSN 1335-8715

06-05-2005   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Ľudové povery o ekonómii

Stretávame sa s ním v autobuse, v čakárni u lekára alebo na ulici. Ekonomický analfabetizmus! Ide o isté klamlivé predstavy o tom, ako funguje trhová ekonomika, ktoré, bohužiaľ, ovládajú kritické množstvo našich spoluobčanov.

Reakcia na príspevok

RE: povery
autor: Dewey
pridané: 11-05-2005 9:28


"Moja odpoved > Ekonomia, ktora neobsahuje „politicke“ / v mojom chapani ideove/ predpoklady , to uz nie je ekonomie, ale UCTOVNICTVO."
Nie, to sa vola pozitivna ekonomia.
Ta druha, ktora zahrna zahrna aj ponukanie riesenie a teda aj hodnotove sudy sa vola normativna.
(Jedna stavia obycajne na druhej)
Lenze to o com sa bavime je utopisticka revolucna teoria, ktora pretlaca nazor, ze jedine jedno spravne usporiadanie vztahov v ekonomickej rovine determinuje vsetky ostatne vztahy v spolocnosti(potialto umiereni) a v extremnej podobe, ze nastolenie takehoto usporiadania vztahov ma byt prioritou bez ohladu na realne dosledky.(odtialto revolucni) Jeden nazor, ktory hladal zdroj ludskych neresti v sukromnom vlastnictve vyrobnych prostriedkov bol nahradeny nazorom, ktory hlada to iste v instituciach moderneho demokratickeho statu. Vola po "volnom trhu" ci slobodnom trhu, ale to co robi vztahy na trhu skutocne neslobodnym nema zaujem skumat.Stat ako obludna institucia sa odmieta, podobne ako sa odmietala u tych druhych ale to co by ju nahradilo by bola zase len podobna obluda, totalita, ako sme tu mali. Lahko sa hladaju riesenia, ked si clovek moze dovolit ignorovat vsetky jednotlivosti realneho sveta. Lenze potom su najdene riesenia dobre akurat tak do sci-fi rise, v ktorej boli zosnovane.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group