ISSN 1335-8715

09-08-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Bludy o liberálnej ekonómii

Často aj ekonomicky vzdelaní ľudia vyslovujú voči liberálnym ekonomickým školám výhrady, v ktorých im pripisujú niečo, čo tieto školy nehlásajú. Za nezmyselné a protirečivé argumenty potom skrývajú vlastné ideologické výhrady proti slobodnému trhu a slobodnému obchodu.

Reakcia na príspevok

RE: Lukas
autor: D
pridané: 10-08-2006 0:10


Jasne, vdaka Peter, to co si napisal bola asi to jedine, co ma napadlo, ze by mohol mat Hoppe tak ako Rothbard(smelo,tieto zakladne tezy najdes rovnako u neho)

"ze sa povazujem za minarchistu"
A Ty si spomenies, ze som sa cudoval tej (pre mna) kvalitativne radikalnej zmene, teraz to dava zmysel.

Hoppeho aj Rothbardove vyhrady voci demokracii su zvacsa vecne a dobre miere. Pomenovavaju ich dost otvorene a mozu si to dovolit oproti inym autorom, pretoze oni "maju" riesenie, ktorym to vseko nahradit. To moze byt putave a prijemne a pritazlive.
Zial, problem je v tom co ponukaju a ako sa ku tomu vzdy podivne cez metafory dopracuju. Ak tie eseje/knihy citas s istym presvedcenim, tak si viem predstavit, ze to pride ako "hladke" a "jasne". Pri citani Rothbarodovych eseji som postrehol, kde je problem casto velmi neskoro, niekedy az v momente, ked som nasiel zaver, ktory som uz nemohol stravit. A s odstupom casu mozem povedat, ze je to majster metafor, tot jedna podstata cara jeho rieseni a argumentacie.(a po par takychto "objavoch" uz tie metafory a problemy clovek vidi)

"ktoreho z hladiska rozsahu statu povazujem za minarchistu"
Aj napriek nostalgii za svojvolou panovnika a vlady vyvolenych? To koncepcia minimalneho statu neznesie.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group