ISSN 1335-8715

06-05-2005   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Ľudové povery o ekonómii

Stretávame sa s ním v autobuse, v čakárni u lekára alebo na ulici. Ekonomický analfabetizmus! Ide o isté klamlivé predstavy o tom, ako funguje trhová ekonomika, ktoré, bohužiaľ, ovládajú kritické množstvo našich spoluobčanov.

Reakcia na príspevok

RE: ciernobiely svet
autor: Lukas Krivosik
pridané: 10-05-2005 12:25


Jednokto - myslim, ze citatelia Katolickych novin nie su v prvom rade ti, co by taketo veci mali citat. Vies o com hovoris? Ocividne nevies. Vezmi si, ake prezierave clanky pisali Katolicke noviny pred sto rokmi. To boli na jednej strane velmi dobre predpovede buducnosti, ktore sa v 20. storoci naplnili, na strane druhej perfektne analyza a ciastocne aj kritika narodnej mentality, na aku sa dnesni "liberalni" intelektualy nie a nie zmohnut.

Nie su to ani tak krestania, kto by taketo clanky mal citat v prvom rade, ale nasi cteni liberalni vyvlastnovaci a pretekari.

To antifanatik: ale ano. No nezabudaj, ze stale mozes nieco robit aj mimo pracovnu dobu, ak ti podmienky v praci nedovolia rast. Vela ludi si kadejako priviraba. A nemusi to byt nic sofistikovane.

Okrem toho stale je mozne nieco rozbehnut sam. Dewey casto tvrdi, ze to nie je take jednoduche, lebo treba aj predat. Peter Weiss casto pise o tom, ze vlada z nas spravila hrabivych egoistov, atd. Podla mna Slovaci su malo podnikavi a malo kreativni, rozhodne menej nez Cesi alebo Poliaci.

V mnohom ma aj Dewey pravdu, ale u nas su este stale obrovske trhove prilezitosti aj pre malych ludi. Je tu dopyt po sluzbach, ktory nie je uspokojeny a to casto preto, lebo my Slovaci rozmyslame, kde sa zamestnat, ale uz nerozmyslame ako si pracu sam vytvorit.

Spomeniem napr. nespokojnych polskych turistov, ktori sa na Orave, kde chodia lyzovat nemaju kde ubytovat. Preco chudobna Orava nie je trochu podnikava? Preco v tych domoch ludia aspon izbietku nespristupnia platiacim hostom???

Pred mesiacom som bol v Polsku a neveril som vlastnym ociam. V tych dedinach su casto domy, ktore nemaju este omietku, ale uz maju reklamnu tabulu, ich majitel ponuka noclah, pripadne nejaku sluzbu. Na nasej strane hranice nie je nic take.

V tomto vidim velke nebezpecenstvo pre Slovakov v 21. storoci. Ze sa zase raz staneme narodom zamestancov, ktori nevedia tvorivo mysliet, ale vedia, preco sa veci nedaju.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group