ISSN 1335-8715

06-05-2005   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Ľudové povery o ekonómii

Stretávame sa s ním v autobuse, v čakárni u lekára alebo na ulici. Ekonomický analfabetizmus! Ide o isté klamlivé predstavy o tom, ako funguje trhová ekonomika, ktoré, bohužiaľ, ovládajú kritické množstvo našich spoluobčanov.

Reakcia na príspevok

demarchia, nie demokracia
autor: Lukas Krivosik
pridané: 10-05-2005 10:48


Bola sranda, ked Klaus dostaval v Blave doktorat, rozpraval o Jevrosojuze a za nim tlieskali vsetci ti komunisticki profesores, ktorych mozno, keby si niekto dal tu namahu, najdeme aj vo vyhladavaci Ustavu pamate naroda.

Z principu demokracie boj o slobodnu spolocnost vzdy prehrame. Je to preto, lebo politik, aby bol zvoleny, musi nieco slubit. A ked kazdy nieco slubi, musia sa vsetci v tych sluboch predhanat. K vladnemu aktivizmu napomaha aj idea suverenity ludu, ktora sa prenasa na parlament a do pravneho pozitivizmu.

Riesenie je v reforme demokratickych institucii, tak aby vlada nemohla zasahovat do ekonomiky. Co mna pri studiu pravnickej fakulty najviac zaujima su prave iusnaturalisticke koncepcie, ktore maju potencial nahradit pozitivizmus.

Napr. Hayekova spolocnost v Nemecku vznikla pred par rokmi prave kvoli idei vytvorenia modelovej ustavy slobody. Skoda, ze nasa NFAH alebo cesky Libinst si tuto debatu v nemecky hovoriacom priestore vobec nevsimaju. Pritom tu mame za rohom priklad modelovo fungujucej slobodnej spolocnosti a tym je Svajciarsko.

Svajciarsky federalizmus vynikajuco zabezpecuje aj obciansku angazovanost na veciach verejnych, aj systemovu sutaz, co viedlo k tomu, ze uroven miery prerozdelovania je asi o desat percent vo Svajci nizsia ako v EU.

Ta reforma prava je zaujimavou temou. Urcite casom o tom napisem viac.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group