ISSN 1335-8715

06-05-2005   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Ľudové povery o ekonómii

Stretávame sa s ním v autobuse, v čakárni u lekára alebo na ulici. Ekonomický analfabetizmus! Ide o isté klamlivé predstavy o tom, ako funguje trhová ekonomika, ktoré, bohužiaľ, ovládajú kritické množstvo našich spoluobčanov.

Reakcia na príspevok

RE: Basketbal a trh.
autor: Lukas Krivosik
pridané: 09-05-2005 17:29


Dewey, Dewey, ty uz si mi len ekonom - akademik. Ked som pisal tento clanok, vybral som si vyroky, ktore pocuvam medzi ludmi a ktore ma vytacaju. Na ich vyvratenie som sa snazil pouzit zdravy sedliacky rozum, nie ucenu hatmatilku.

Na nasej skole mame tzv. katedru rakuskeho prava. Ja by som si strasne zelal, aby raz v Bratislave trebars na Ekonomickej univerzite vznikla Katedra rakuskej ekonomie. Pokial taka nevznikne, budu musiet myty o kapitalizme vyvracat taki "experti" ako som ja.

Jednoducho na trhovu ekonomiku existuju dva pohlady. Skus to akceptovat. Jedna od Smitha, cez Humea a az po Austrians tvrdi, zjednodusene povedane, ze trhovy mechanizmus je spontanne vzniknuty samoorganizovany system, kde stat ma mat funkciu len nocneho straznika (a podla niektorych Austrians nemusi ani to).

Prave zasahy statu tuto samoregulaciu trhu destabilizuju a sposobuju javy ako je inflacia, cyklu, ci nezamestnanost... Tato skola pouziva na opisanie principov ekonomie vyrokovu logiku (Mises a Human Action) a ekvivalent hlada v nezivej a zivej prirode (Hayek, kulturna evolucia, teoria entropie a negentropie).

Potom je tu tradicia ekonomie od Ricarda, Benthama, cez Keynesa, az po dnesny ekonomicky mainstream. Tato pouziva v podstate fyzikalny aparat na opisanie ekonomickych dejov a je skor matematickou virtuozitou, nez vedou o ludskom konani.

Tato tradicia sa na trh pozera ako na system, ktory z principu vytvara nezamestnanost, externality, cyklus, ci inflaciu, preto ho musi neustale podopierat a vylepsovat stat. K tejto pragmatickej skole patri aj nas Ivan Miklos, napriek Ficovym dristom o jeho udajnej ultrapravicovosti.

Proste tieto dva pristupy existuju a ja som vyznavacom toho prveho. Nehovorim, ze mam Rakusanov prezrenych od predu do zadu. Sam tento fascinujuci smer studujem a postupne prenikam do jeho hlbky. Chcel by som napr. pre .tyzden casom spracovat osobnosti ako Carl Menger, Eugen von Bohm Bawerk, Schumpeter, Mises, Hayek, Rothbard, Hoppe, atd. Je to nasa, stredoeuropska tradicia a preto sa jej treba drzat.

Inak, ked som u nas v skole vysiel na mojich ucitelov s tym, ze je to inak ako tvrdia, nevedeli mi moje nazory vyvratit a musim velmi kvitovat, ze moja vyucujuca je tymto nazorom otvorena a jej kritika mi dava zabrat a uci ma cibrit moje nazory.

Mozno raz ona alebo niekto iny zalozi v Blave tu katedru rakuskej ekonomie a tak ako posobi v CR na VSE Sima, ze budeme aj na Slovensku vyrabat liberalnych ekonomov a nazory Deweyho a spol. budu casom u nas marginalizovane.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group