ISSN 1335-8715

06-05-2005   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Ľudové povery o ekonómii

Stretávame sa s ním v autobuse, v čakárni u lekára alebo na ulici. Ekonomický analfabetizmus! Ide o isté klamlivé predstavy o tom, ako funguje trhová ekonomika, ktoré, bohužiaľ, ovládajú kritické množstvo našich spoluobčanov.

Reakcia na príspevok

Basketbal a trh.
autor: Zolo
pridané: 09-05-2005 16:23


Pouzit americky basketbal ako priklad trhu je mimo kosa. Americka liga je kartel niekolko desiatok majitelov. Hraci su organizovani v odbore. Maximalna vyska platov pre tim je obmedzena. Vacsina timov hra v halach vybudovanych statom, ci inymy verejnymi uzemnymi celkami. Netreba pripomenut, ze napojenych na verejnu infrastrukturu.

Preco hraju potom americania taky dobry basketbal? Tak ako s nasim hokejom... odpoved nehladajme v ekonomike.

Dalsou ludovou poverou je tvrdenie, ze podnikatel riskuje. Co presne? Povedzme, ze ste casnikom a driete na vlastnu restauraciu. Kamarat, kuchar ma tie iste ambicie. Nakoniec sa spojite a za spolocne krvopotne nadrenych desat milionov si otvorite restauraciu. Zial skrachujete. Co ste stratili a co ste riskovali? Podla mna jedine to, ze musite naspat robit kuchara a casnika niekomu inemu.

Aj dnesna ekonomicka veda je ideologicky podlozena. Tak ako Marxova ci Ricardova, ci Smithova, ci Hayekova. Ale to kazdy clen pospoliteho ludu vie.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group