ISSN 1335-8715

06-05-2005   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Ľudové povery o ekonómii

Stretávame sa s ním v autobuse, v čakárni u lekára alebo na ulici. Ekonomický analfabetizmus! Ide o isté klamlivé predstavy o tom, ako funguje trhová ekonomika, ktoré, bohužiaľ, ovládajú kritické množstvo našich spoluobčanov.

Reakcia na príspevok

RE: Namatkovo
autor: Dewey
pridané: 09-05-2005 10:48


”Ale podme k praxi.”
Ten priklad so “Zenonovymi paradoxami” nema nic spolocneho.

“Mylis si rast kvantitativny a kvalitativny. Samozrejme, ze ked mas povedzme kilo zeleza, nemozes z neho magicky urobit kila 2. Mozes mu vsak za istych okolnosti zvysit hodnotu (kolko je v ociach ostatnych hodnotny).”

Ekonomicky rast, tak ako ho chapeme neznamena takuto zmenu hodnoty, ale je v podstate odpovedou na to, zjednodusene, ak zostali preferencie ludi rovnake(=rovnako vnimana uzitkova aj rovnaka vymenna hodnota tovarov), ako sa zvysilo mnozstvo produktovanych statkov na hlavu? Takze 2 kila, ak sa nenajde efektivnejsia technologia premeny rudy budu 2kilami aj ked sa zvysi produktivita 10x.(aj efektivnejsie spracovanie je narastom produktivity, ale to tu nepredpokladame)

“Ako to vyzera v praxi? Zoberme si napriklad programovanie. Povedzme, ze mas pocitac fixnej specifikacie a na nom bezi program, ktory z nejakych vstupov generuje nejake vystupy. Optimalizaciou algoritmu mozes dosiahnut vacsi vykon (rychlejsie vybavanie poziadavku a/alebo zvladnutie viac transakcii za casovu jednotku), bez zvysenia fyzickej kapacity.”
Toto je lepsi priklad. Ano ale nemozes vykon donekonecna linearne zvysovat a s kazdou pridanou jednotkou prace bude ziskany dodatocny vykon klesat.

”Podobne je to aj v manazmente. Optimalizaciou procesov mozes s tymi istymi ludmi a tym istym rozpoctom dosiahnut, ze podnik bude schopny vybavovat zakaznikov rychlejsie, opat bez zasahu zvonka.”

Opat plati zakladne – nemarxisticke – ekonomicke zakony. Prakticky, cim dalej, tym viacej optimalizatorov budes potrebovat. az ich nakoniec posles prec, pretoze pridana hodnota ktoru vytvori dalsi optimalizator ho nezaplati.

”Oba priklady mam mnohokrat overene v praxi.”
Skutocne? ;-))

”Metaforicky povedane "vymanuju sa z fyzickych obmedzeni". Tuna mas ten rast, ktory podla teba neexistuje.”
To je nezmysel. Zdrojom rastu moze byt len mnozstvo ludi v ekonomike, dlka pracovneho casu a produktivita prace. Nic viac. To, preco klesa podiel moze mat viacej zdrojov. Ak predopkladam teraz len jeden, ze fyzicky pracuje viacej ludi v sluzbach a zostalo zachovane HDP alebo sa zvysilo, tak to znamena, ze sa tovary produkuju s vyssou produktivitou.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group