ISSN 1335-8715

06-05-2005   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Ľudové povery o ekonómii

Stretávame sa s ním v autobuse, v čakárni u lekára alebo na ulici. Ekonomický analfabetizmus! Ide o isté klamlivé predstavy o tom, ako funguje trhová ekonomika, ktoré, bohužiaľ, ovládajú kritické množstvo našich spoluobčanov.

Reakcia na príspevok

RE: Namatkovo
autor: Braňo
pridané: 07-05-2005 19:40


Samozrejme, ze to maju vypocitane, kedze uzatvaraju obchod.

No je jasne, ze energ. narocnost celkovo klesa a som rad, ze si si spomenul na solarnu energiu ;-)

> ... ale pochybujem, ze dosiahnes NULU
Ani Zenonova korytnacka nikdy nedosiahla "nulu", a napriek tomu ju Achileus ocividne predbehne.

Bud to mas nejak popletene, alebo to skus nejak inak napisat.

Ak nechces dosiahnut nulovu narocnost pri vyrobe, a Zem tiez pravdepodobne nebude rast, tak potom budes musiet postupne otvarat tento system.

Tiez nechapem ten suvis medzi podielom 4. informacneho sektora na hospodarstve, realnym a nominalnym HDP a dotaciami v polnohospodarstve. Trochu to rozved.

Ano produktivita raste, to chapem. Ale aj ten holiaci strojcek je z niecoho vyrobeny. A z "nicoho" sa neoholis, preto nedosiahnes tu nulovu zdroj. narocnost.

Mimochodom s rastom ceny rastie i ekologicka narocnost (za podmienky internalizovanych externalit). Napr. taka drahsia Toyota Prius nemusi sice vypustat vela emisii, ale je menej ekologicka ako Dacia. Na vyrobu Priusu musis spotrebovat ovela viac zdrojov a energie, ktora tiez musela byt niekde vyrobena, co sa prejavilo i v cene.

Este nie sme ani vo faze, ked spotreba zdrojov klesa. A ja som nikde netvrdil, ze nemoze klesat. Som povedal, ze by som bol rad, keby stupala produktivita zdrojov zaroven s absolutnym poklesom ich vyuzivania.

Takze opakujem, ak nema rast hospodarstvo na ukor systemu Zem a sposobovat problemy, musi rocna miera vyuzivania okoliteho systemu (vesmiru) prevysovat rocnu mieru rastu hospodarstva.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group