ISSN 1335-8715

06-05-2005   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Ľudové povery o ekonómii

Stretávame sa s ním v autobuse, v čakárni u lekára alebo na ulici. Ekonomický analfabetizmus! Ide o isté klamlivé predstavy o tom, ako funguje trhová ekonomika, ktoré, bohužiaľ, ovládajú kritické množstvo našich spoluobčanov.

Reakcia na príspevok

RE: Namatkovo
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 07-05-2005 17:31


> Z tohto potom plynie ten pocit vykoristovania.
Aha a uz sme tu, mame "pocit". Pocity mozu sakra mylit.

> Absencia vnutrostatnej ekonomickej slobody takisto nie je pricinou,
Preco?

> ale podiel vlad a politickych zaujmov tam samozrejme je.
Tuna mam vyraznu tendenciu suhlasit, kedze podla mna ako spravneho pravicoveho liberala je drviva vacsina problemov sposobena aktivitami statu.

> Otazka znie: Ako moze ekonomicky system neustale rast, ked je iba podsystemom uzavreteho systemu (Zeme)?
> Odpoved: Nemoze.
Aha, vidno ze nemas zaklady matematiky. Hovoria ti nieco Zenonove paradoxy? Zenonove paradoxy ukazuju, ze sucet nekonecneho poctu casti moze mat konecny vysledok. Resp. naopak, konecny vysledok mozes rozdelit na nekonecne mnozstvo casti.

Ale podme k praxi. Mylis si rast kvantitativny a kvalitativny. Samozrejme, ze ked mas povedzme kilo zeleza, nemozes z neho magicky urobit kila 2. Mozes mu vsak za istych okolnosti zvysit hodnotu (kolko je v ociach ostatnych hodnotny).

Ako to vyzera v praxi? Zoberme si napriklad programovanie. Povedzme, ze mas pocitac fixnej specifikacie a na nom bezi program, ktory z nejakych vstupov generuje nejake vystupy. Optimalizaciou algoritmu mozes dosiahnut vacsi vykon (rychlejsie vybavanie poziadavku a/alebo zvladnutie viac transakcii za casovu jednotku), bez zvysenia fyzickej kapacity.

Podobne je to aj v manazmente. Optimalizaciou procesov mozes s tymi istymi ludmi a tym istym rozpoctom dosiahnut, ze podnik bude schopny vybavovat zakaznikov rychlejsie, opat bez zasahu zvonka.

Oba priklady mam mnohokrat overene v praxi.

To "magicke", co sposobuje, ze uvedenych pripadoch zvysis vykon, su informacie. Tie totiz obmedzene na plochu alebo objem nie su. Kvantitativne obmedzenia sa mozno tykaju prvych dvoch sektorov ekonomiky (agrarny, industrialny), ale v dalsich (sluzby, informacie) su do velkej miery irelevantne. Analyzy ukazuju, ze podiel prvych dvoch sektorov na HDP v rozvinutych krajinach klesa. Metaforicky povedane "vymanuju sa z fyzickych obmedzeni". Tuna mas ten rast, ktory podla teba neexistuje.

> Stav nasho zdravotnictva pochopitelne suvisi s transformaciou ekonomiky.
Suvisi s nim natolko, ze transformujuca ekonomika a socialisticke struktury spolu prilis nefunguju.

> To, ze princip vlastnictva nie je tak dolezity ludi napadne, ked vidia fungujuce zdravotnictvo v statnom vlastnictve v inej krajine.
Prosim prosim povedz ze takou krajinou je Rakusko, lebo v Rakusku uz 8 rokov byvam a viem svoje :-).

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group