ISSN 1335-8715

09-08-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Bludy o liberálnej ekonómii

Často aj ekonomicky vzdelaní ľudia vyslovujú voči liberálnym ekonomickým školám výhrady, v ktorých im pripisujú niečo, čo tieto školy nehlásajú. Za nezmyselné a protirečivé argumenty potom skrývajú vlastné ideologické výhrady proti slobodnému trhu a slobodnému obchodu.

Reakcia na príspevok

o nizkosti
autor: Marek Hrubčo
e-mail: hrubco@pobox.sk
pridané: 09-08-2006 16:26


Človek je konajúca bytosť - v tom spociva omyl na pozadi kritiky, zasadna redukcia, Lukasov uzky ekonomicky priezor, ktorym napriek snahe nemoze vidiet celu skutocnost. Uz toto je nahlad homo oeconomica. Ono to je s tym clovekom o cosi zlozitejsie, priatelu. Nie je iba konajuca bytost, nie je iba trhovy subjekt, ako nas ucili. Onen mechanizmus (akykolvek, aj trhovy) je tu pre cloveka, a nie naopak. Z hladiska mechanizmu (ak by taketo hladisko jestvovalo) sme >>subjekty<<, ale my sa divame nevyhnutne iba ocami ludi, ako ludia, lebo ludmi sme. Prave tieto mechanisticke predstavy (>>z hladiska trhu<<) viedli k bludom, ktore Lukas (scasti opravnene) kritizuje. Samozrejme ze sa tie masinerie obratili proti cloveku, ked clovek ako osoba vypadla z hry.

Burzoveho maklera ovplyvneneho Maslowovou hierarchiou hodnot (asi jedinou ktoru ako absolvent ekonomickej spoznal) mozno jeho praca >>naplna<<. To co robila Matka Tereza vsak ani v naznakoch nerobila pre to, aby ju to >>naplnilo<<. Ovocie ducha nerovna sa sebarealizacia (iba primitiv to vidi ako niekoho sebarealizaciu). Edita Stein nekonala preto, aby uspokojila svoju >>potrebu<<. Obeta a utrpenie nie je ekonomicky, ale existencialny problem. Snaha porovnavat to je pragmaticka a nasilna degradacia vnutorneho postoja cloveka na nazor (naroubovane do racio teorie). Je to stiahnutie kazdeho cloveka na svoju, primitivnu uroven. Suvisy, poznanie, pravda ide bokom, vyhrava jednoduchy pragmatizmus adorujuci ucel. Pragmatizmus je vynalez nizkych, a pre nizkych. Je pritomny aj v libertariansky aj lavicovo naladenych mysliach.

Blizko k pojatiu cloveka bol azda Aristoteles so svojim mikrokozmom, ale clovek je nielenze bytost vo vztahu ku Vsetkemu, ale je jeho obrazom, imago Dei. Kto pozna vystiznejsiu nez tuto starozakonnu definiciu, nech sa ozve. To vsetko, vsoebecne vzate, clovek >>je<<, no co s tym urobi vola konkretneho cloveka je druha vec. Zvycajne sa sama degraduje. Vidime to vsade naokolo. Takzvane >>duchovne potreby<< nejestvuju. Su iluziou pragmatikov. Existuju iba ludia, ktori ziju v duchu. A je ich coraz menej. A to je problem, a nie nepodstatne zvasty o tom, komu kolko kedy a zaco prerozdelit. Kritika o materializme je opravnena, ale smeruje k ekonomizovanemu mysleniu bez ohladu na jeho pravo-lavost. Kazda ekonomicka otazka sa tyka oikos, zivobytia. Povzbudzujem autora aby co najskor z tychto otazok na urovni techne vyrastol.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group