ISSN 1335-8715

26-08-2004   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

SNP 60: Začo sme bojovali?

Keďže komunistická historiografia štyridsať rokov neumožnila objektívne zhodnotiť SNP, postoj väčšiny z nás k tejto, ale aj k iným udalostiam 20. storočia bol ovplyvnený najmä tým, čo sa o tom tradovalo v rodine. Ja som vyrastal s dvomi, zásadne odlišnými verziami udalostí z roku 1944.

Reakcia na príspevok

SNP
autor: MIRI
e-mail: miroslavpaulik@zoznam.sk
pridané: 15-04-2005 10:42


Článok je dobrý a páčil sa mi.Ale tejto problematike
by sa bolo treba venovať obšírnejšie.Aj mnňa v škole učili čosi iné čo bola a je pravda./SNP/.S odstupom času sa človek dozvedá určité pravdy z obdobia povastania ako aj celej vojny.Hltali sme filmy s tématikou povstania,hrdinov partizánov,jednotlivcov ,veľké Olobodenie I. II. atď.
Keď tak človek nad tým uvažuje,fakticky ani jeden partizán by už nemal žiť.Čestní chlapi partizáni padli kdesi pri Strečne,Čremošnom,Balogu,Žiari,Krížnej,...a nemajú ani vlastný hrob.Okašľali sme ich.Môžu byť aj výnimky,nechcem ich uraziť.A je pravdou že partizáni boli vyslovene ako banditi.Česť výnimkám.Páchali ohavnosti na civilnom obyvateľstve len zato,že im nechceli alebo nemali čo dať na jedenie fajčenie a pitie.takto postrieľali ,alebo obesili veľa ľudí.Napr.Sklenom,Polkanovej ...Susede zastrelili rodičov,ďaľším postrieľali celý dobytok čo mali.Z otcovej strany dvaja jeho bratranci bojovali v povstaní.Jeden ako vojak druhý partizán/tento padol na Sihle/.Vojak padol do zajatia a nemci stiahli z neho kožu za živa.Pochádzali z Balážov.Teraz pred pár dňami som našiel v dokladoch dokument,ktorým štát odmietol vyplatiť pozostalej rodine určité finančné náležitosti.Môj otec tiež bojoval ako vojak v Rýchlej divízii.A zo zajatia zo Sibíri ,Magadanu a Kamčatky sa vrátil r.1956.Vlastne vrátili sa traja.A mamka nedostala nič.Mohol som písať aj do pekla.Odpoveďou bolo,že otec nebol odvedený jednotkami NKVD ale iba obyčajný vojnový zajatec.Toľko len.Zároveń sa ospravedlňujem všetkým čestným chlapom,kt.bojovali v povstaní a celej vojne a udržali si svoju česť a hrdosť.Tento príspevok nepatrí im.Hajzli sú na miestach.P.s.ešte som si spomenul na jedného partizána a jeho vyjadrenie keď mal opicu."Keď som videl toľko nemcov ako idú proti nám/Čremošnom/raz som vystrelil,pušku zahodil a ušiel."BODKA.A potom celý život poberal 255- tku.Písať by sa dalo veľa príbehov o hrdinoch a zbabelcoch,o vypálených dedinách,kto bol príčinou ich zániku atď.Majte sa dobre MIRI


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group