ISSN 1335-8715

02-04-2005   Matúš Demko   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Prípad Terri SHYvo

Hospic, v ktorom Terri Schiavo ležala, bol strážený políciou kvôli demonštrantom – priaznivcom i odporcom. Niektorí z tých, čo prejavovali svoj súhlas s odpojením vyživovacej trubice, sa deklarovali ako ´mladí komunisti´. Apropo, kto je Terri?

Reakcia na príspevok

RE: lekcia o vyhrade svedomia - co to je podla navrhu zmluvy s vatikanom
autor: v.B
pridané: 14-04-2005 14:43


Pre jednokto:

Ano, zakony treba dodrziavat, suhlasim, ale ak su nanic, potom este viac energie traba venovat ich zmene.

Ano, suhlasim s "jedninym riesenim" - vyhodit potraty z garantovanej zdravotnej starostlivosti. Kto chce potrat podstupit, nech si ho sam zaplati a nech si sam najde niekho kto mu to vykona. Na rozdiel od teba si ale nemyslim ze prijatim takeho zakona sa stat naviaze na nejaku ideologiu - z jednoducheho dovodu, ze potrat nie je lekarsky zakrok, a teda nie je dovod aby patril ku starostlivosti granatovanej statom. To nehovori katolicka ideologia, ale zdravy rozum.

V prvom rade, ustava negarantuje pravo na potrat. Ak ho nejaky zakon grantuje, na zabezpecenie tohto "prava" staci ak sa najde nejaky gynekolog, ktory to spravi, nemusia to robit vsetci, nie je na to ziadny rozumny dovod. Ale suhlasim, aby tu povinnost mal kazdy gynekolog, ktory za k tomu explicitne zaviazal. Zaroven vsak tvrdim ze by nemal mat povinnost zaviazat sa k tomu pod hrozbou straty zamestnania.

Ak chces argumentovat nedodrzanim jeho zavazku, musela by existovat zmluva, kde sa k tomu zaviazal, ale EXPLICITNE (lebo implicitny zavezok vzhladom na sucasnu prax neexistuje ! - kedze mnohi gynekologovia ich nerobia). Je na tebe aby si taku zmluvu v konkretnom pripade predlozil. Nie na mne.

Dalej, argumentovat analogiu so sukromnym sektorom je chyba aj kvoli tomu, ze zdravotnictvo je silne regulovane statom - nie je tu ziadny volny trh. V sukromnom sektore samozrejme ziadna vyhrada svedomia nema opodstatnenie. Ale v statnom sektore ano, inak dojde zneuzitiu statnej moci v sluzbach jednej idelogie ("liberalnej") proti konkretnym jednotlivcom.

Len tak na okraj: ak by som mal tehotnu zenu v nemocnici (statnej), mal by som zaujem na tom aby sa o nu staral najlepsi gynekolog, nie gynekolog, ktory ma najmensie zabrany robit potraty (lebo ten nemusi byt nutne najlepsi). Takze vyhrada svedomia skor podporuje kvalitnu zdravotnicku starostlivost (ako uviedol aj Marin Hanus) - na rozdiel od vasich lamentacii ze dojde k ohrozeniu zdravia pacienta


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group