ISSN 1335-8715

27-03-2005   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

John D. Rockefeller - kapitalista a filantrop

Brániť kapitalizmus pred jeho nespočetnými odporcami nie je možné bez spomenutia vynikajúcich mužov, ktorí svojím pôsobením vôbec umožnili, aby systém fungoval. Tento článok o Johnovi Davisonovi Rockefellerovi je prvý z dlhého radu portrétov o veľkých podnikateľoch. Článok vyšiel v časopise .týždeň 12/05. Tu je v neskrátenej podobe.

Reakcia na príspevok

RE: haha
autor: Dewey
pridané: 08-04-2005 16:11


"Ono je to tak, ze tie tzv. "nedostatky a poruchy trhu" su skor dielom statu."

Ved iste,Rockefellerovska doba bola prave charakteristicka tym, ze dochadzalo k prepajaniu ekonomickej a politickej moci. Cosi podobne, ako u nas po 89tom...(a hra sa dalej, len nie s takymi odkrytymi kartami)

Ked zistujes podstatu javov ako inflacia, nezamestnanost a cyklus, zistis, ze ich sposobuje stat a nie trh."

Inflacia je uplne jasna a rovnako som presvedceny o spravnosti tvrdenia ohladom cyklov. Nezamestnanost
je uplne z ineho sudka.(uz si sa docital k Smithovi kde celkom pekne a nadcasovo rozobera otazku nezamestnanosti? Uz si sa zamyslel nad novymi ekonomickymi specifikami nasej doby?)

Stary ideovy stereotyp mame zase na taniery...

Nastolme jedine spravne ekonomicke usporiadanie vztahov(tak ako nasi kamosi), zrovnajme so zemou dekokraticky stat, existujuce institucie(tak ako nasi kamosi), ktore su udajne zdrojom vsetkej ludskej neresti a zrovnajme so zemou existujuce usporiadanie vztahov(tak ako nasi kamosi), ktore do velkej miery vytvara dobre vychodiska pre slobodu - teda dava nastroj, ktorym sa da zabranit zneuzivaniu moci jedneho jednotlivca nad inym, bez ohladu na zdroj tejto moci a stary liberalny ideal, ze odmena za pracu bude zodpovedat produktu prace(dokonca aj toto chceli nasi kamosi), teda, ze prirodzene vlastnictvo nebude poslapane, aj plna zamestnanost a mozno dokonca aj moralka, bude na ludi zizat. A kazdemu, kto by si dovolil spochybnit tuto vieru a snazil sa poukazat na to, ze to zial povedie ku podobnej koncentracii moci, aj ked z ineho zdroja, ako ked to tu riesili "nasi" kamosi 40 rokov, lebo boh zial tvori ludi, ktori v globale nesplnaju utopisticke predpoklady a tvori ich do krajiny, ktorej moznosti su daleko od tych, bezhranicnych prerii, ktore by boli ziaduce vo vztahu k obom utopiam, vycapme na chrbat nejaku chrumkavu a na emocie utociacu nalepku...(ale pravda je, ze tu som uz podozrivo dlho, co ma tesi z trochu inej stranky ako vlastnej jesitnosti, ziadnu nedostal)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group