ISSN 1335-8715

12-03-2005   Lukáš Krivošík   Komentáre   verzia pre tlač

Gorbačov - falošný demiurg

V týchto dňoch si pripomíname 20 rokov glasnosti a perestrojky, ktoré so svojím príchodom k moci v Sovietskom zväze ohlásil Michail Gorbačov. Pre liberálnu ľavicu po celom svete to bude opäť dôvod pre šírenie legendy o tom, ako východná Európa vďačí za slobodu práve „osvietenému Gorbimu“.

Reakcia na príspevok

RE: Obzory
autor: Argentina
pridané: 19-03-2005 22:50


Celkom zaujimave:
http://news.bbc.co.uk/1/hi/programmes/newsnight/4354269.st...

1. BBC by som nepovažovala za 100 % seriózny zdroj informácií. Podľa toho, čo hovoria tzv. zlé jazyky, politická korektnosť dosiahla práve v tomto mienkotvornom médiu nebývalé rozmery.
2. Tento opis patrí do výbavy sprisahaneckého videnia sveta. Jemu podobné spravidla tvoria len časť informácií, mnohokrát v rovine úvah a plánov, ktoré sa nikdy nestretli s realitou, no ak dôjde k ich náhodnému zverejneniu, spoločnosť má sklon ich považovať za základný plán, ktorý nevyšiel len zhodou náhod alebo šťastím.
3. Dôležitý je výber faktov. Ak čítaš v SME články o Iraku, ktoré píše Jana Mikušová, logicky nadobudneš dojem, že okrem atentátov, vrážd a nepokojov sa tam nič iné nedeje. Iné nerobíš, len počítaš mŕtvych, osobitne deti. A potom zrazu prídu voľby so 60 % účasťou. Zrejme úspech, keď si ich prisvojil aj Chirac. Rovnako logicky sa potom (povedzme) spýtaš, či autorka naozaj poskytuje pravdivý obraz o krajine alebo len vyberá fakty podľa vlastnej antipatie voči Amíkom.
4. Užitočným prístupom je opatrnosť pri preberaní (a predkladaní) informácií. Hodí sa aj overenie z viacerých, najmä nezávislých zdrojov. Ak to zanedbáš, nečuduj sa, ak Ťa označia za manipulátora.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group