ISSN 1335-8715

12-03-2005   Lukáš Krivošík   Komentáre   verzia pre tlač

Gorbačov - falošný demiurg

V týchto dňoch si pripomíname 20 rokov glasnosti a perestrojky, ktoré so svojím príchodom k moci v Sovietskom zväze ohlásil Michail Gorbačov. Pre liberálnu ľavicu po celom svete to bude opäť dôvod pre šírenie legendy o tom, ako východná Európa vďačí za slobodu práve „osvietenému Gorbimu“.

Reakcia na príspevok

RE: odpoved
autor: jednokto
pridané: 18-03-2005 23:38


este som zabudol na jednu podstatnu vec - manzelia si samozrejme mozu upravit svoje vztahy dvojstrannou zmluvou bez toho, aby sa do toho miesal stat nejakym defaultom prav, napriklad default bezpodieloveho manzelstva alebo dedenia, ktori si mozu manzelia svojou zmluvou modifikovat (zuzenie bezpodieloveho spoluvlastnictva lebo testament, kde sa inak urci dedenie ako je default v zakone). Avsak ak by takato zmluva medzi manzelmi nebola "autorizovana" nejakou autoritou, dnes statom alebo cirkvou, tak by spolocnost bola vystavena pravnej neistote, ci skutocne dvaja vstupili do specialneho spolocneho vztahu a ako ho maju upraveny (ak default neexistuje), co moze mat dost dolezity dopad pre tretie strany, ktore maju zaujem vstupit do pravneho vztahu s jednym z manzelov. Analogia - v pripade ludi, ktori vstupia do ineho specialneho vztahu v ramci sro alebo a.s., autorizuje to obchodny register, v pripade napriklad nadacie to autorizuje min. vnutra. - kazdy z tychto vztahov na default dany bud v obchodonom zakonniku alebo povedzme v zakone o nadaciach. Ted tie defaulty tu su, z dovodu pravnej istoty. Samozrejme, aby si ludia v specialnych vztahoch mohli vhodnejsie upravit vztahy, maju tu moznost modifikovat defaulty v ramci stanov alebo inych internych predpisov, ktore tiez z dovodu pravnej istoty autorizuje uchovanim stat, ale k vztahom navonok stale plati default, alebo autorizovana modifikacia defaultu. Napriklad pri sro je v obchodnom zakonniku dafault, ze kazdy z konatelov moze sam konat za sro,ale ludia v ramci sro si v stanovach mozu urcit, ze konat budu iba traja konatelia spolu. Tento default musi byt autorizovany autoritou a je sucastou vypisu z obchodneho registra, lebo inak by tretie strany nemali istotu, ze ten,kto podpisuje zmluvu, ma naozaj pravo ju za sro podpisat. Analogicky teda by mala byt autorita,ktora by autorizovala skutocnost manzelstva a mal bybyt nejaky default, kvoli pravnej istote tretich stran. V pripade modifikacie defaultu, modifikaciu autorizuje hlavne notar.

Co som tymto komplikovanym a mozno trochu nezrozumitelnym txtom chcel povedat? je to k tvojmu inak konzistentnemu nazoru, ze manzelstva by nemusel stat podporovat (financne ani defaultnym balikom prav a povinnosti). Zaver je taky, ze ja nesuhlasim s takym nazorom,lebo ten default by im mal byt dany z dovodu pravnej istoty vo vnutri manzelskeho vztahu, ale hlavne z dovodu pravnej istoty tretich stran. Nehovorim o baliku prav a povinnosti voci statu (napriklad pravo na danove ulavy), ale o defaulte vztahov k tretim osobam. ktory musi autorizovat nejaka autorita (stat, cirkev, notar). Nasledne po logickej linke (rovnost) dospievam k mojmu nazoru ze takyto default by mali mat aj homosexuali v ramci registrovaneho manzelstva..ufff uz ma bolia prsty


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group