ISSN 1335-8715

16-02-2005   Lukáš Krivošík   Ideológia   verzia pre tlač

HAYEKOVA TEÓRIA EVOLÚCIE SPOLOČNOSTI

Hayekova teória kultúrnej evolúcie je považovaná za najvýznamnejšiu spoločenskovednú teóriu 20. storočia. Napriek jej významu je u nás takmer neznáma a to aj medzi mnohými zástancami slobodného podnikania. V rozsiahlom texte ju predstavuje Lukáš Krivošík. Aktualizované 25. 2. 2005!

Reakcia na príspevok

najvýznamnejšia teória
autor: Hayek
pridané: 04-03-2005 23:10


Vôbec nie je prehnané tvrdiť, že Hayekova teória spontánneho poriadku a evolúcie pravidiel, je jednou z najvýznamnejších teórií 20. storočia. Táto teória je kompatibilná s modernou teóriou informácie a entropie.

Práve teóriu informácie možno považovať za spojovací článok medzi spoločenskými a prírodnými vedami. Hayekovo synteticko-monistické poňatie totiž funguje v zásadnej zhode s výsledkami takzvanej "tretej veľkej revolúcie vo vede 20. storočia", ktorá priniesla objav spontánnej negentropickej samoorganizácie komplexných štruktúr v neživej prírode (viď. Illya Prigogine).

Hayekovo synteticko-monistické poňatie navyše neupadá do naturalizmu, ako sa mu často vyčíta. Hayek veľmi jednoznačne rozlišoval medzi metodológiou prírodných a spoločenských vied.

Hoci vieme o Hayekovom rezervovanom postoji voči aplikovaniu matematiky vo vede, je možné povedať, že Prigoginova matematická formulácia štruktúrneho charakteru tejto samoorganizácie dodáva aj Hayekovej teórii nevyvrátiteľný exaktný fundament.

Takže v spoločenských vedách je to naozaj jedna z najvýznamnejších teórii 20. storočia, ak nie vôbec najvýznamnejšia. Je zaujímavé, že náznaky teórie spontánneho poriadku nachádzame už u Adama Smitha. Jeho "neviditeľná ruka trhu" je príkladom spontánneho poriadku, ktorý funguje a nikto ho nevymyslel. Hayek na Smithovi staval.

Človek, čo tu vystupuje pod nickom Dewey, by si inak mal uvedomiť, že Smith nenapísal len Bohatstvo národov. Keď si prečíta aj jeho Theory of Moral Sentiment, pochopí, že Hayek a spol. sú skutočnými nasledovníkmi Smitha, Humea, či Fergusona a nie radikálni demokrati okolo Johna Deweyho a spol.

Som veľmi rád, že niekto na Slovensku sa našiel, aby túto teóriu dostal trochu medzi ľudí. Chalanom okolo pravého spektra držím palce.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group