ISSN 1335-8715

16-02-2005   Lukáš Krivošík   Ideológia   verzia pre tlač

HAYEKOVA TEÓRIA EVOLÚCIE SPOLOČNOSTI

Hayekova teória kultúrnej evolúcie je považovaná za najvýznamnejšiu spoločenskovednú teóriu 20. storočia. Napriek jej významu je u nás takmer neznáma a to aj medzi mnohými zástancami slobodného podnikania. V rozsiahlom texte ju predstavuje Lukáš Krivošík. Aktualizované 25. 2. 2005!

Reakcia na príspevok

RE: Peloponézska vojna
autor: Dewey
pridané: 01-03-2005 16:58


Sparta bola vojensky lepsie organizovana, mala lepsiu suchozemsku armadu. Ateny na tom boli lepsie ekonomicky ale bolo to v case, ked perzia uz ovladala Cyprus a ionske kolonie a ateny stracali obchodnych aj vojenskych spojencov. V atenach robili v tom case len otroci a neatenciania, bola teda zavisla na tychto prijmoch. O tych peniazoch z perzie nic neviem, ale je to vzhladom na politicke okolnosti pravdepodobne. Nieco si matne pamatam o mori, ktory vypukol v preludnenych atenach kde sa skryvali za bezpecim hradieb a mam pocit, ze aj jemu sa pripisuje prehra.
Anticka demokracia mala mnozstvo nedostatkov a zvacsa ked hovorime o (priamej)demokracii mame na mysli velmi kratke relativne obdonie pocas "vlady" Perikla, kedy dosiahla vrchol. Treba to vidiet v kontexte doby - samozrejme. A v tom priniesla pre velku cast obcanov obcianske prava a princip vlady ludu. Samozrejme, ze sa to neda porovnavat s dnesnou pluralitnou a zastupitelskou demokraciou. Tyrania vacsiny je znamy problem, ostatne, problem a dost vyrazny s nou malo napr. USA este v 50tych rokoch a tyrania, ktora nemusela byt uplatnovana prostrednictvom demokratickych institucii bola jednym z dolezitych tem 19teho storocia.
Vystacime si uplne bez evolucnej teorie, neviem, v akom zmysle by mohla vysvetlit uspech jednej ci druhej krajiny v konkretnom konflikte.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group