ISSN 1335-8715

16-02-2005   Lukáš Krivošík   Ideológia   verzia pre tlač

HAYEKOVA TEÓRIA EVOLÚCIE SPOLOČNOSTI

Hayekova teória kultúrnej evolúcie je považovaná za najvýznamnejšiu spoločenskovednú teóriu 20. storočia. Napriek jej významu je u nás takmer neznáma a to aj medzi mnohými zástancami slobodného podnikania. V rozsiahlom texte ju predstavuje Lukáš Krivošík. Aktualizované 25. 2. 2005!

Reakcia na príspevok

RE: !!!AKTUALIZACIA!!!
autor: Dewey
pridané: 01-03-2005 15:53


Gratulujem. Este som to nestihol precitat. Zachvilu...

"Ty tvrdis, ze ludsky rozum je schopny rozlisovat dobro a zlo na zaklade akehosi pragmatizmu alebo utilitarizmu. To vsetci konzervativci odmietaju a odmieta to aj Hayek. Viec v clanku..."

Myslim, ze nie. Ja teketo kategorie v podstate ani nepoznam. Obe slova maju pre mna vyznam len ako pridavne mena. Utilitarizmus - benthamisticky - teda aspon ak ho chapeme v povodnom vyzname obaja - odmietam aj ja.(scitavanie utrpenia a stastia ako kriteria spravnosti takej ci onakej upravy spolocenskych vztahov) Pragmatizmus je skor o sposobe myslenia ako hladanim odvdpovede, co by malo byt povazovane za dobro a zlo. (Druha vec je otazka "pravivosti")


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group