ISSN 1335-8715

16-02-2005   Lukáš Krivošík   Ideológia   verzia pre tlač

HAYEKOVA TEÓRIA EVOLÚCIE SPOLOČNOSTI

Hayekova teória kultúrnej evolúcie je považovaná za najvýznamnejšiu spoločenskovednú teóriu 20. storočia. Napriek jej významu je u nás takmer neznáma a to aj medzi mnohými zástancami slobodného podnikania. V rozsiahlom texte ju predstavuje Lukáš Krivošík. Aktualizované 25. 2. 2005!

Reakcia na príspevok

RE: Peloponézska vojna
autor: Lukas Krivosik
pridané: 26-02-2005 17:52


Ha! Praveze s tymto prikladom Hayek ratal a bol si ho silne vedomi. Jedna z implikacii jeho teorie, este za studenej vojny, bolo jeho varovanie, ktore casto opakoval aj Thatcherovej.

Islo o transfer technologii zo Zapadu na Vychod. Uz Mises upozornil, ze centralne planovana ekonomika musi zbankrotovat. Vo svojej knihe Die Gemeinwirtschaft opisuje aj to, co by sa stalo, keby socializmus zvitazil na celom svete. Nevyhnutne by to islo k obrovskemu hladomoru a svet by sa bud vratil k trhovym cenam alebo by sa pocetnost ludstva musela dramaticky zredukovat.

Vela ludi tvrdi, ze Zapad cielene po roku 1989 zlikvidoval nase polnohospodarstvo, ktore udajne bolo na svetovej urovni. Pravda je taka, ze ZSSR musel uz za Brezneva dovazat obilie s Kanady, USA a Argentiny, inak by prepadol hladomoru. A to bolo za cara Rusko najvacsim svetovym exporterom obilia.

Tie komunisticke ekonomiky, ktore z ideologickych dovodov nechceli dovazat obilie zo Zapadu (Rumunsko alebo KLDR), tie zaznamenali hladomor.

Hayek svojho casu silne varoval aj pred transferom technologii na Vychod s tym, ze by to mohlo udrzat Sovietsky zvaz zbytocne dlho pri zivote, dokonca by to mohlo viest k vitazstvu ZSSR v Studenej vojne.

Sovieti ukradli plan atomovej bomby a pokradli v Amerike aj ine technologie. V jednej starsej bondovke dostal James Bond od Sovietov Leninov rad, lebo zachranil Sillicon Valley. Generalny tajomnik mu to zdovodnil tym, ze vacsinu technologii maju aj tak odtial. Ten moment bol velmi peknou ilustraciou toho, co bolo v studenej vojne bezne.

Za peloponezskej vojne sa udialo nieco podobne. Mate pravdu, ze Spartanom Lykurgos zakazal pouzivat peniaze. Ateny by Spartu zrejme porazili, no bol tu jeden moment, ktory rozhodol - Perzia. Presnejsie perzske zlato. Spartania prijali tajnu pomoc od smrtelnych nepriatelov Helenov, aby vybudovali lodstvo, ktore dokazalo konkurovat Atenam. Zvykli si dokonca aj na peniaze.

Ateny boli porazene a zdecimovane, museli zburat hradby. Sparta dominovala Grecku, no krajina bola v koncoch a onedlho si ju podmanili Macedonci.

Jeden z dovodov, preco Ateny prehrali, bola aj demokracia, ktora pervertovala na tyraniu vacsiny. Demos pravidelne vyhnal alebo zabil kazdeho, kto ho prevysoval. Tak skoncil aj najvacsi atensky vojvodca tych cias - Alkibiades. Ked ho vyhnali, lebo sa bali jeho uspechov v boji, odisiel pomahat Sparte a Perzii.

Hayek pred zdegenerovanim aj modernej demokracie sam varuje a navrhuje ustavne reformy, ktore by jej degeneracii mohli zabranit.

Takze peloponezska vojna Hayekovu teoriu nevyvracia, naopak, ju potvrdzuje a Hayek sam mal v pamati co sa vtedy odohralo a bolo mu jasne, ze by sa historia mohla opakovat.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group