ISSN 1335-8715

16-02-2005   Lukáš Krivošík   Ideológia   verzia pre tlač

HAYEKOVA TEÓRIA EVOLÚCIE SPOLOČNOSTI

Hayekova teória kultúrnej evolúcie je považovaná za najvýznamnejšiu spoločenskovednú teóriu 20. storočia. Napriek jej významu je u nás takmer neznáma a to aj medzi mnohými zástancami slobodného podnikania. V rozsiahlom texte ju predstavuje Lukáš Krivošík. Aktualizované 25. 2. 2005!

Reakcia na príspevok

RE: skutocnemu socanovi
autor: skutocny praviciar
e-mail: pravica@prv.com
pridané: 25-02-2005 18:02


Vidim, ze vy to s tym praviciarstvom myslite uprimne (asi ako Standa Gross). Asi vsak celkom nechcete pripustit, ze ti co su pritom (nasa vlada) si iba - pod ruskom "reforiem" - napchali vacky, a za provizie rozpredali majetok vsetkych - jedno komu. Ked je vyska provizie dostatocne vysoka aj certovi. V ekonomii prehlad zrejme nemate, inak by ste Hayekom neoperoval. Je to iba jeden z tisicov autorov, navyse patril skor k extremnemu prudu, ktoremu sa v sucasnej ekonomii uz nevenuje prakticky ziadna pozornost. Pretoze jeho tezy prilis zjednudusuju. Vase interpretacie, akoze verejny zaujem je prekonany, su absurdne, pretoze v ekonomii sa tymto temam stale venuje pozornost (a bude pokial spolocnost nezanikne). Pozrime sa na to, kto ze to vlastne ma na Slovensku peniaze - a naozaj primitiv na primitvovi, cest vynimkam. Clovek s obycajnym zamestnanim (ucitel, lekar) moze tak akurat zivorit na okraji spolocnosti. Obycajni ludia uz na nic nemaju peniaze, hlavne, ze nasa "genialna" vlada chce vsetko spoplatnovat. Uplne mimo reality - a nema to nic spolocne s trhom. Dokonca aj keby ste citali Samuelsona - ta dvojkniha, co sa po roku 1989 ako prva zo zapadnych prelozila, nenasli by ste tam ziadnu podporu pre Vase "myslienky". Slovensko sa premenila na extremisticku krajinu, ktora smeruje do Latinskej Ameriky (a uz tam aj je), obycajny clovek nic neznamena, inteligencia uteka kade lahsie, zahranciny dlh rastie. Ake riesenie vlastne ponukate - zrusit stat? Alebo co je teda Hayekova "vizia"?

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group