ISSN 1335-8715

16-02-2005   Lukáš Krivošík   Ideológia   verzia pre tlač

HAYEKOVA TEÓRIA EVOLÚCIE SPOLOČNOSTI

Hayekova teória kultúrnej evolúcie je považovaná za najvýznamnejšiu spoločenskovednú teóriu 20. storočia. Napriek jej významu je u nás takmer neznáma a to aj medzi mnohými zástancami slobodného podnikania. V rozsiahlom texte ju predstavuje Lukáš Krivošík. Aktualizované 25. 2. 2005!

Reakcia na príspevok

RE: Braňo
autor: Dewey
pridané: 21-02-2005 15:25


Prosim Ta, aky je to ten "obciansky konzervativizmus", este mi to nemal kto vysvetlit, ak by som Ta mohol poprosit...

"Tieto ciele nie sú úkažkou snahy o "ekonomizáciu života". Sú jednak predpokladom k tomu, aby hospodarstvo, cirkvi, vzdelanie a kultura fungovali a prosperovali, na strane druhej sú to nevyhnutné predpoklady preto, aby spoločnosť bola slobodná. A pre mňa je sloboda fundamentálnou hodnotou."

Slobodna spolocnost, to je vtedy, ak sa skolstvo plnohodnotne podriadi nejakej mocnej ideologickej inistitucii?
Slobodna spolocnost je taka, kde sa prestanu z hladiska ochrany jednotlivca pred tyraniou mocnejsieho samca ale dominantnej alebo skupiny samcou presadzovat normy, ktore by ho pred touto tyraniou chranili aby sa im nutne nemusel podriatit?
Sloboda je o to, aby sa vsetky sfery zivota podriadili jednemu jedinemu kriteriu - ekonomickej efektivite, vsetci jednotlivci nevyhnutne maju zostat bezmocni, pretoze zbavit z ich dosahu niektore oblasti(ktore sa objavili v procese "kulturnej evolucie" ;-) ktore vyplivaju zo spolocenskych vztahov a poriadit ich nedoktnutelnym pravidlam, bez ohladu na to, ci ich dosledkom je sloboda alebo nesloboda, znamena obycajnu totalitu a potlacanie slobody pre velku cast ludi?
Komunizmus nestacil ako skusenost?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group