ISSN 1335-8715

16-02-2005   Lukáš Krivošík   Ideológia   verzia pre tlač

HAYEKOVA TEÓRIA EVOLÚCIE SPOLOČNOSTI

Hayekova teória kultúrnej evolúcie je považovaná za najvýznamnejšiu spoločenskovednú teóriu 20. storočia. Napriek jej významu je u nás takmer neznáma a to aj medzi mnohými zástancami slobodného podnikania. V rozsiahlom texte ju predstavuje Lukáš Krivošík. Aktualizované 25. 2. 2005!

Reakcia na príspevok

Braňo
autor: Lukas Krivosik
pridané: 17-02-2005 17:33


"Treba odmietnut pluralitu nazorov a zrusit nastroje demokracie, aby uz nikdy nedoslo k situacii, ze vacsina obcanov si vo volbach zvoli nie konzervativnu politiku, ale nejaku inu, ktora vedie k zaniku nasej civilizacie..."

Ved ta vacsina si neustale voli politiku, ktora dokazatelne smeruje k zaniku zapadnej civilizacie. Pat Buchanon pise napr. o fyzickom vymierani Zapadu ako nasledku kulturnej ofenzivy liberalnej lavice. Jeho kniha Smrt Zapadu nie je o tom, co sa stane, ale o tom, co sa deje.

My konzervativci chceme tento trend zvratit v ramci demokratickych pravidiel hry. Ale premyslame aj o ustavnych zmenach, ktore by lepsie zabezpecili naplnenie povodneho idealu demokracie - a to spravodlivej a obmedzenej vlady, ktora nebude zasahovat do zivota obcanov a najma do ekonomiky.

Hayek sam navrhuje ustavu slobodnej spolocnosti, kde by sa parlament rozdelil na dva zbory, jeden zakonodarny a druhy kontrolny. Fareed Zakaria zase navrhuje, aby boli ekonomicke rezorty nezavisle od volieb a vlady, podobne ako to uz dnes funguje u narodnej banky...

Tych moznosti je viacero. Vysledkom vsak urcite nebude diktatura. Naopak, politici nebudu mat moznost zasahovat do ekonomiky. Ta vsak musi byt deregulovana, privatizovana a liberalizovana. Az potom by sa mali prijat ustavne zaruky, aby tento trend nebol uz nikdy zvratitelny.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group