ISSN 1335-8715

16-10-2001   Matúš Mládek   Komentáre   verzia pre tlač

„POSLEDNÁ ŠANCA“ PRE PALESTÍNU

Jeden izraelský politik raz múdro povedal: „Palestínčania nikdy neprepásli možnosť prepásť príležitosť získať vlastnú suverenitu a samostatný štát.“ Dnes sa im ponúka pravdepodobne posledná šanca. Je paradoxom, že vzišla práve z tragédie, ktorá sa odohrala 11. septembra 2001.

Reakcia na príspevok

RE: Mier?
autor: Kedridern
pridané: 21-10-2001 16:21


Ze by Izrael bol jedinym predstavitelom euro-americkej civilizacie, hm tazko povedat. Neviem k comu sa ma vztahovat pojem euro-americka civilizacia?? K politickemu rezimu, k ekonomickemu systemu, ci k miere pouziavania vydobytkov modernej civilizacie? Pretoze ku kazdemu z tychto pojmov existuje relativny vztah aj na inu krajinu leziacu na Blizkom Vychode. Nema zmysel skumat z historickeho hladiska kto ma pravo diktovat podmienky v mene etiky a spravodlivosti. Je na skodu ze palestinska inteligencia nie je schopna odosobnit sa od minulosti a pristupit k vytvorenie multinabozenskej svatej zeme. A Izrael jej k tomu svojimi krokmi dopomohol a nie svojimi predstavami viac vyostroval dany konflikt. Izrael nic neriesi ak povie ano Palestinskemu statu a vzapeti vykresli svoju predstavu napadne podobnu s ,,Protektoratom Ciech a Moravi". Samozrejme ze je riziko uznat Palestincanom pravo na sebaurcenie so vsetkym co k tomu patri, aj so s pravom na vlastny stat so vsetkymi je charakteristickymi znakmi, avsak dnesna diplomacia sa uz moze a musi viac opierat o vzajomnu doveru. To iste plati aj pre Palestinu. Jedna chyba v zaciatkoch formvania statu a ich sen sa rozplynie pod izraelskymi tankami. To si ale musia uvedomit samotni Palestincania a naopak Izreal im musi poskytnut sancu uvedomit si to a to v podobe rovnocennej ponuky na vytvorenie samostatneho statu. Suhlasim vsak s izraelskym postojom nerokovat pokial nebudu ukoncene !akekolvek! prejavy agresie so strany Palestiny. V opacnom pripade som za radikalne riesenie - to jest absolutna blokada vsetkeho zahrnujuca kolektivnu vinu.

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group