ISSN 1335-8715

16-02-2005   Lukáš Krivošík   Ideológia   verzia pre tlač

HAYEKOVA TEÓRIA EVOLÚCIE SPOLOČNOSTI

Hayekova teória kultúrnej evolúcie je považovaná za najvýznamnejšiu spoločenskovednú teóriu 20. storočia. Napriek jej významu je u nás takmer neznáma a to aj medzi mnohými zástancami slobodného podnikania. V rozsiahlom texte ju predstavuje Lukáš Krivošík. Aktualizované 25. 2. 2005!

Reakcia na príspevok

Konkurencia
autor: Zolo
pridané: 17-02-2005 15:09


Preco by si mal jednotlivec raz a navzdy vyberat pokoru pod trhovým poriadkom (katallaxiou), alebo celospoločenským plánovaním zhora? Nech sa tie dva prudy o jednotlivca biju. Nech silnejsi zvitazi, alebo hoci aj kazdy chvilku taha pilku... pokial to jednotlivcovi vyhovuje.

Inak, tento clanok poukazuje na jednu nevyhodu ideologickeho pristupu. Okrem vlastnej ideologie hladaju a definuju aj ideologiu oponentov. Stale sa musia s niekym pasovat.

Nevyhovuje jednotlivcovi evolucne zlepsovanie svojho stavu bez zbytocnych prestreliek? Zeby bol neustaly zaujem o triedny ci netriedny boj? Zeby jednotlivec potreboval dominantneho samca? Ci uz v ramci trhu ci planu. Nebolo za sociku plno dominantnych samcov tiez? Zeby nam zrazu chybali? Mne nie. Ze preco je ina tema.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group