ISSN 1335-8715

15-04-2003   Jarmila Urvová   EUtópia   verzia pre tlač

Prečo budem hlasovať nie

KDH prišlo s iniciatívou zákona o zachovaní suverenity Slovenska v určitých oblastiach aj po vstupe do EÚ. Celá koalícia spolu s opozíciou sa začali tváriť, akoby KDH stratilo rozum. Kukan poznamenal čosi o smerovaní opačným smerom...

Reakcia na príspevok

Peter
autor: Jarka Urvová
e-mail: jarmille@dublin.com
pridané: 26-04-2003 11:22


Milý Peter,
v prvom rade z celej tvojej diskusie mam pocit, ze zrejme necitas ostatne prispevky, a teda ti akosi unikajú odpovede ostatných diskutujúcich na tie tvoje „nezodpovedané“ otázky. Naopak, ja mám pocit, že nemáš jasno v základných otázkach (napr. čo je to ľavica a pravica, odporúčam výborné članky M. Hanusa na túto tému na stránkach Pravého spektra), a aj na základe tvojho súkromného priznania, že chceš „iba provokovať“ nadobúdam dojem, že si to práve ty, kto vytrháva parciálne otázky z kontextu. Keby bola tvoja diskusia konzistentnejšia, jasnejšia a bolo by v nej viac argumentov a faktov ako nepodložených názorov a potenciálnych neodvôvodnených scenárov, rozhodne by to veci len prospelo, a možno by si niektorých ľudí aj presvedčil. (Inak, z tvojho „pozitívneho“ postoja k tvojej vlasti („momentálne SR nema zdroje na to, aby sme tu niečo veľké mohli vytvárať“, téza o tom, že sme natoľko neschopní, že mimoblaváci sa o seba nevedia a nebudú vedieť postarať bez pomoci štátu) vyplýva, že by si si zrejme výborne rozumel s pánom Verheugenom, on má na vec podobný názor – viď najnovšie DoFo.)
Ďalej považujem za potrebné objasniť ti, že my všetci tu NEvytvárame obraz o tom, že EÚ je supernedokonalá. Ak má niečo pozitíva a negatíva, tak osobne si myslím, že je konštruktívnejšie poukázať na negatíva a hľadať ich nápravu, či alternatívu. Pozitíva, už z názvu takéto prehodnotenie potrebujú menej. Obzvlášť dôležité je vyvolať diskusiu (tj. poukázať AJ na negatíva), keď sa o chvíľu budeme rozhodovať, či odobríme vstup (lebo ten je už nezvratný), zvlášť, keď nám politici a médiá servírujú výnimočne tú „superdobrú“ EÚ.
Za ďalšie nedorozumenie považujem tvoj záver, že my sme „proti“ a ty si „za“. Ak si si všimol, aj v EÚ práve prebieha zásadná diskusia o jej ďalšej podobe, ktorá zahŕňa aj tu diskutované otázky. Nikto nehovorí (a ja v mojom článku tiež nie), že niečo je „vyslovene dobré“ alebo „vyslovene zlé“. Ide o to, že niektoré riešenia sú niektorým ľuďom bližšie a niektorým zasa vzdialenejšie. Niektorí by radi videli Európu ako superštát, niektorým vyhovuje len voľný pohyb výrobných faktorov. Iniciatíva zakotviť suverenitu štátu v určitých oblastiach do budúcnosti „vopred“ je len príspevkom do tejto diskusie, ktorý sa však môže stať záchrannou brzdou v prípade, že EÚ bude chcieť byť viac ako národný štát (a to už dnes do určitej miery je).
Mimochodom, o zásadných otázkach sa s v EÚ nerozhoduje v európskom parlamente, ale v princípe v Komisii – teda skutočne rozhodujú úradníci, ktorých občania rozhodne nevolili, a na úrovni zástupcov vlád. V tomto ťa asi nepoteším, ale SR je skutočne demokratickejšia ako EÚ. Aj to môže byť dôvod, prečo sú niektorí ľudia skeptickí v otázke reálneho presadenia eurorealistických riešení, zvlášť po ich „zabetónovaní“ terajšími tzv. eurooptimistami. Čo sa týka prípadnej ekonomickej alternatívy, pozri sa napríklad na Estónsko.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group