ISSN 1335-8715

21-01-2005   Ján Dinga   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Nie je liberál ako liberál

Miroslav Kusý sa vo svojom článku (Liberalizmus nepochádza od diabla, ako tvrdia fundamentalisti, SME 10. 1.) snaží dokázať neopodstatnenosť dnešnej kritiky liberálov a tiež nevhodnosť ich označenia ako Leninových bratrancov. Nevedno však, koho myslí pod pojmom fundamentalisti, ani od koho vlastne pochádza inkriminovaný výrok.

Reakcia na príspevok

námietka
autor: Peter Frišo
pridané: 02-02-2005 11:32


Najprv sa ospravedlnujem, ale nemam čas čítať celú túto diskusiu, ktorá sa aj tak príliš nevenuje meritu veci, ale je skôr o obiter dictum. Tak sa vyjadrím len čisto k článku, lebo s ním bohužiaľ vôbec nesúhlasím.

"Ako autor správne píše, liberalizmu v histórií patrí mnoho zásluh: sloboda vierovyznania, svedomia, prejavu, združovania, obmedzovanie štátnej moci atď. Tento prínos nikto nespochybňuje."

Tak buď som nikto, alebo ide o omyl, pretože ja prínos liberalizmu spochybňujem a zrejme by to mal robiť každý kto je konzervatívec. Inak ďakujem liberalizmu za slobodu svedomia! zrejme by som si bez tejto pomýlenej ideológie nemohol nič slobodne myslieť - ale ospravedlňujem sa za iróniu.

Skrátka konzervativizmus súhlasí s liberalizmom naozaj v máločom - hoci vo viacerých veciach ako so socialistami. No z nejakého pre mňa nepochopiteľného dôvodu majú niektorí "pravicoví" liberáli tendenciu nazývať sa konzervatívcami. A potom mylne posväcujú liberalizmus akože z konzervatívnych pozícií, voči tomu by som sa ohradil.

Predovšetkým ide samozrejme o rôzne podivné okrajové až pochybné konzervatizmy protestantov rôznych denominácií a siekt. Bol by som preto opatrnejší pri používaní tohoto slova, konzervativizmus je najviac pošliapaným slovom politického slovníka tak po ňom netreba šliapať ešte viac.

Ale zrejme je ťažké rozlišovať, čo v určitých prípadoch uznávam, napr. spomínaná Thatcherová je tak na prelome liberalizmu a konzervativizmu.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group