ISSN 1335-8715

21-01-2005   Ján Dinga   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Nie je liberál ako liberál

Miroslav Kusý sa vo svojom článku (Liberalizmus nepochádza od diabla, ako tvrdia fundamentalisti, SME 10. 1.) snaží dokázať neopodstatnenosť dnešnej kritiky liberálov a tiež nevhodnosť ich označenia ako Leninových bratrancov. Nevedno však, koho myslí pod pojmom fundamentalisti, ani od koho vlastne pochádza inkriminovaný výrok.

Reakcia na príspevok

RE: echoes
autor: jednokto
pridané: 01-02-2005 15:43


Slovíčko vpáliť som síce pužil sugestívne, avšak naozaj si nemyslím, že by si mal záujem na dvore priadať inkvizičné seansy a upaľovaním ľudí. Neboj sa, nemyslím si to. Slovo "vpáliť" som použil obrazne.

Aha, teda zákon má chrániť slušných. Samozrejme slušných zadefinuješ podľa toho, aká je tvoja morálka. Zabúdaš na jedno - zákon nemá chrániť slušných, ale tých,ktorí dodržujú zákon a neubližujú ostatným. Môj sused je neslušný, lebo furt kľaje a nadáva ľuďom, ale nevidím dôvod, prečo by ho zákon nemal chrániť. Poznám námorníka, ktorý si rád pošpásuje so ženami v každom prístave- má už raz taký život. Nevidím ale dôvod, prečo by ho zákon kvôli tomu nemal chrániť. Možno neskôr príde požiadavka, že zákon by nemal chrániť ľudí, ktorí sú takí neslušní, že odmietajú existenciu metafyzickej autority, ktorá nám dala istý morálny kódex. Oháňať sa morálku v právych norách je nebezpečné, lebo nikto nedefinuje čo je morálne a čo nie, líši sa to od subkultúry k subkultúre, ako aj pstupom času. Keby povedzme konzervatívec pred sto rokmi videl dnes na pláži ženu v bikinách, prežehnal by sa a nazval ju ľahkou ženou. Preto je veľmi nebezpečné miešať zákon a morálku. Zákon je nadstavba morálky. Morálka je pre toho,kto je ochotný ju akceptovať a ostatní akceptanti mu za to dávajú svoje sympatie a výhody. Zákon je tu pre každého.

Komu pomôže legalizácia prostitúcie? Veľa ľuďom, hlavne ženám. Ja viem že nie si schopný vystúpiť z mantinelov svojej morálky, ale pokiaľ niekto iný má uvoľnené mravy, má záujem o pohlavný styk s inou dospelou osobou a tá si dá za taký styk zaplatiť, nevidím najmenší dôvod, aby sa takéto konanie nejako sankcionovalo. Legalizácia prostitúcie redsa neprinúti teba ani ortodoxných kresťanov, aby navštevovali alebo schvaľovali existenciu takéhoto zariadenia, však? Alebo áno? Že to je proti kresťaskej morálke, budiž, nie je to jediná morálka na svete, ani v našom kultúrnom priestore. Jasne si vyjasni rozdiel medzi oblasťami, ktoré ma upravovať morálka a ktoré zákon. Iste je neslušné hovoriť, že holokaust neexistoval, ale nemôže to predsa byť ilegálne. Iste je neslušné hovoriť o tom, že homosexuáli sú vredom na tele spoločnosti, ale nemôže to predsa byť ilegálne. konzervatívcom chýba schopnosť rozlíšiť svoj názor a jeho presadzovanie. Pre konzervatívca je prirodzené, že ak niečo je preňo zlé a nemorálne, bude sa zasadzovať za to, aby "to" bolo ilegálne, zničené alebo potlačené. Konzervatívca vôbec nenapadne si pomyslieť, že niekto sa na to môže pozerať inak. Konzervatívec je v zajatí komplexu jedinej správnej svojej pravdy.

Okrem toho slušný nie je opakom zlého. Teda zákon nemôže na jednej strane chrániť slušného a robiť problémy zlému.

Teda konanie, ktorým neubližuješ iným a je na dobrovoľnej báze by malo byť legálne. Ja som plne za legalizáciu prostitúcie. Ide o to, že dobrovoľná výmena služieb a statkov, ktoré neobmedzujú alebo neporušujú neoprávene práva tretích soôb by mala byť legálna. Ja sa tomuto pricípu podriaďujem a z dôvodu dodržiavania totho princípu som ajza legalizáciu prostitúcie. Neprispôsobujem svoje princípy a definície tak, ako to často vidím tu na PS v diskusiách. Výsledok aplikácie takéhoto princípu môže byť naozaj nepríjemný, ale nemôžem byť taký bohorovný a žiadať od každého, aby sa správal podľa mojej jedinej morálky.

Legalizáciou prostitúcie prinesieš štátu dane (daň z tabaku, ktorý zabíja, je pre teba už morálne prijatelnejšia ako daň zo sexu, najprirodzenejšej to aktivity?), obmedzíš nekontrolované šírenie pohlavných chorôb, odpíliš čiastočne mafiu a zlepšíš život ženám, ktoré vykonávajú túto prácu. Okrem toho znížiš počet žien, ktoré sú k protitúcii núteneé. Na druhej strane sa legalizáciou prostitúcie dotkneš útlocitných moralistov,ktorí možno v čase, keď ich nikto nevidí, páchajú prasačinky. čo je lepšie?


nie neprišlo by mi odveci jeden deň legalizovať niektoré drogy a zároveň vysvetlovať deťom, že sú škodlivé. To je len dôkaz toho, že pre množstvo ľudí je prirodzené zakazovať všetkým o, čo sa im zdá zlé. Ja by som sa tiež teba opýtal, či sa ti nezdá odveci a zvrátené legálne predávať cigarety a dávať milóny na protifajčiarske kampane? A dokonca nútit Phillpi Morris, aby platil kapaň proti sebe?
Ty zabúdaš na jedno - človek má v ráci svojej slobody právo aj na zlé rozhodnutia. Ty mu chceš toto právo uprieť, lebo ty si presvedčený, že si natoľko "uber", že dokážeš povedať, čo je zlé a čo dobré.

Legalizácia je ČIASTOČNÝM riešením problému. Problém stratí gloriolu zakázaného ovocia, ktoré najviac chutí. Legalizáciou dostane štát veľa vecí pod svoju kontrolu a teda šancu to vo väčšej miere ovplyvňovať. Prohibícia bola žiarivým príkladom. Štát stratil akúkoľvek reálnu šancu ovplyvňovať cenu (cez dane), kontrolovať kvalitu liehu, prihral finančné zdroje mafii. Okrem toho nazabránil ľuďom piť, čo malo byť cieľom.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group