ISSN 1335-8715

21-01-2005   Ján Dinga   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Nie je liberál ako liberál

Miroslav Kusý sa vo svojom článku (Liberalizmus nepochádza od diabla, ako tvrdia fundamentalisti, SME 10. 1.) snaží dokázať neopodstatnenosť dnešnej kritiky liberálov a tiež nevhodnosť ich označenia ako Leninových bratrancov. Nevedno však, koho myslí pod pojmom fundamentalisti, ani od koho vlastne pochádza inkriminovaný výrok.

Reakcia na príspevok

RE: Sisi
autor: jednokto
pridané: 01-02-2005 11:58


preklepy sú úplne v pohode :), koniec koncov, dokonalí ľudia,ktorí sa nikdy nepomýlia, sú jednoducho neznesiteľní :)

K veci - ja to vidím takto - ty si presvedčený, že ak niečo umelo vyberieme, zabijeme, je to živé. Súlasím. Ďlaje hovoríš, že to bol človek. A tu je pes zakopayný. Prečo si to myslíš? Bolo tu viacero pokusov zodpovedať to rôznymi spôsobmi, napríklad odvolávkou na jedinečný genetický kód, alebo iné argumenty, ale tie sa dajú vyvrátiť a teda nedajú sa použiť na to, aby sa dľa nich definoval "človek". Ty proste cítiš, že je to človek od začiatku. JA proste cítim, že človek to nie je od začiatku, ale človekom sa to stáva postupm času. Obidvaja máme problém - ty s dokázaním, že od začiatku to je človek (lebo nemáš po ruke definíciu človeka), ja s tým, že človekom sa stane po čase (lebo nedokážeme presne stanoviť termín, odkedy je to človek). Ja vychádzam z toho, že človekom to nie je od začiatku, nakoľko to nie je dokázané, a zároveň tvrdím, že človekom to nemôže bať od začatiku, lebo okrem genetického kódu s človekom nemá nič spoločné - je to zhluk buniek, možno neskôr orgány, ožno končatiny, ale tie majú aj iné bytosti ako človek a teda to nestačí, aby niekto bol človekom. Koniec koncov, ani ty nevieš stanoviť presný deň alebo okamih začiatku života, lebo počatie môže byť dnes, zajtra, možno včera večer vedľa vchodu na diskotéku. Práve preto spoločnosť ako úzus v záujme istoty stanovila jediný presný moment,ktorý v celom tomto procese existuje - pôrod. Lebo iba pôrod sa dá jasne dokázať. Si tu - teda bol si narodený a si človek. Alebo dokonca vidíme pôrod - to je najjasnejší dôkaz. Počatie ani zmenu na človeka nevidíme. Prirovnám to k dosiahnutiu plnoletosti. V žiadnom človeku zrazu zo sekundy na sekundu sa nestane nič také, čoby ho primälo zodpovedne sa správať a čo by mu mentálne umožnilo zrazu disponovať so svojim miliónovými nehnuteľnosťami. Ale v rámci právnej istoty sa stanovil termín - 18. rok.

Pri človeku sa teda často používal termín narodenie. Dovtedy to nebol človek. Spoločnosť sa však vyvíja a ľudia aj podvedome aj vedome začali považovať za človeka aj dieťa pred narodením, ak začalo prejavovať svoju existenciu - kopanie atď. Medicína ide ďalej a zistila, že dieťa časom získava schopnoť používať mladý mozog, a nahrávať doňho hlas matky alebo piesne, alebo tlkotu srdca.

Pokrok v medicíne ide nepochybne ďalej. Tu však narážame na záujmy matky. A tu začína problém. A ten sa veľa ľudí snaží riešiť plošne, a k tomu iracionálne - či buď emócie "ručičky-nožičky a diabolské strihanie údov atď", alebo cez náboženstvo "nezabiješ". Ja by som sa snažil tento problém riešiť racionálne a zároveň si uvedomujem, že v takomto prípade asi plošné riešenie nič nezmôže, ale musíme brať do úvahy aj konkrétne špecifiká jednotlivých prípadov.

Toľko môj chabý pokus o nekompletné zhrnutie problému.

Nesnažil som sa


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group