ISSN 1335-8715

28-01-2005   Jozef Kučerák   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Kultúrna revolúcia bez desatora

Jozef Kučerák bol ponovembrovým podpredsedom vlády SR pre ekonomiku. Tento reformátor ozrejmuje vo svojom texte postoj klasického liberalizmu k tzv. kultúrnej vojne. Jeho zásadný článok je písaný s nadhľadom a komplexne hodnotí celú problematiku.

Reakcia na príspevok

RE: Dewey
autor: Dewey
pridané: 01-02-2005 8:43


"Vsetci okolo teba tvrdia, ze lavicovy liberalizmus existuje a ze je to len zamaskovany socializmus."

Nemam pocit, ze moje "okolie" je tvorene ludmi z praveho spektra. "Lavicovi liberalizmus" sa zazil u nas len par mesiacov dozadu, ked prazdnotliachaci typu Palko a banda okolo DoFo potrebovali nejaku diskreditacnu nalepku a kedy sa pustili do vykladania liberalizmu. Dovtedy sa objavovali v skoro kazdom komentari "socializmus, komunizmus" ale behom par mesiacov to vystriedal dovtedy len sporadicky sa objavujuci "lavicovi liberalizmus". V oboch pripadoch to bolo len oznacenim a pokusom a diskreditaciu celej skupiny ludi s inym nazorom.

"No, ty tvrdis, ze nie, lebo ty si ten jediny spravny vykladac liberalizmu. Mozno je ale chyba v tebe, nie v tych druhych."

Ja som naopak nikdy netrvdil, ze moje vyklady su spravne a nikdy som sa nesnazil primitivne vtesnat liberalizmus do par z kontextu vytrhnutych doktrin a vzdy som pripominal, ze liberalizmus tvorilo vzdy siroke spektrum casto aj zasadne protichodnych idei. Ponukal som svoj nazor a pokusal sa vyvracat nezmysli. Tvrdil som, ze spolocne hodnotove a myslienkove jadro sa najst da ale rozhodne sa to neda urobit bez urpimnej snahy zoznamit sa s tym o com sa snazime hovorit. Potom by sa nemohlo stat, ze niekto(ty) stotoznuje utilitarizmus so socializmom, Rawsla(kontraktualista) a Deweya(pragmatik) oznacuje ako utilitaristu. Uz menej podstatne je, ze aj Dewey podrobil utilitarizmus kritike a rovnako socializmus a podla mojho nazoru vecnej ale nikdy jej nezaznaval miesto. Pochybovat o vyzname Benthama, Millovcov a dalsich utilitaristov v kontexte doby a vo vztahu k liberalizmu to uz je vrchol absurdnosti a newspeku. Okrem toho, utilitarizmus v ich podani bol individualisticky. Socialista Bentham mal niekolko velmi dolezitych prinosov pre liberalnu ekonomiu nehovoriac o tom ako liberalne myslenie pretavil do zasadnej reformy pravneho systemu, ktore dovtedy stavalo na skostnatenych privilegiach a dalsich prezitkoch feudalizmu.

"Hoci, mne je to vlastne jedno. Liberalizmus je dnes politickym supermarketom, kde si kazdy najde, co mu vyhovuje."

Ano. Supermarketom, kam chodia nakupovat vsetci ti, co potrebuju diskreditovat odchrbta niekoho a konstruovat zlo a na druhej strane primitivne vyzdvihovat seba a davat si na celo samolubo nalepku dobro.

"Aj preto sa povazujem za konzervativca. Kto by uz chcel s ludmi ako Heriban zdielat tu istu etiketu."
Toto je naherna ilustracia toho typu myslenia.
Mimochodom, co to intepretovat tak, ze Heriban sa pokusa zdielat akusi nalepku = hlasi sa k nejakej ideologii a nerozumiem preco by tento fakt mal byt diskreditaciou vsetkych, ktori sa k onym myslienkam a hodnotam hlasia a ktori mozu mat k danym ideam iny a zrejme aj hlbsi vztah?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group