ISSN 1335-8715

21-01-2005   Ján Dinga   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Nie je liberál ako liberál

Miroslav Kusý sa vo svojom článku (Liberalizmus nepochádza od diabla, ako tvrdia fundamentalisti, SME 10. 1.) snaží dokázať neopodstatnenosť dnešnej kritiky liberálov a tiež nevhodnosť ich označenia ako Leninových bratrancov. Nevedno však, koho myslí pod pojmom fundamentalisti, ani od koho vlastne pochádza inkriminovaný výrok.

Reakcia na príspevok

RE: echoes
autor: Jano
e-mail: jano@whoever.com
pridané: 28-01-2005 19:07


Dúfal som, že sa to nikto nepokúsi prekrútiť tak, aby to vyznelo v duchu, v akom to nebolo myslené. Konkrétny príklad: napríklad aj v Poľsku, v ktorom sú interrupcie postavené mimo zákon, sú vo výnimočných prípadoch povolené, a pokiaľ viem, aj v prípade znásilnenia, čo je však z morálneho hľadiska problematické. Aj napriek tomu však považujem ich legislatívu v tomto smere za lepšiu ako tú našu (ktorá, ako niekto zhodnotil v diskusií pod Lukášovým článkom, je vycucaná z prsta).

Koľko prípadov znásilnenia s následkom tehotenstva sa ale ročne stane na Slovensku? Päť alebo až desať? Oproti celkovému počtu interrupcií (ktorých je ďaleko cez 10tisíc) je to pomerne malé číslo, a iba odvádza interrupčnú debatu od podstaty. Áno, je to pragmatické, ale pokiaľ by to prinieslo konsenzus, výsledkom ktorého by bolo radikálne zníženie počtu interrupcií, stálo by to aspoň za diskusiu.

Podľa mňa je to prípustné riešenie (aj keď nie optimálne), lebo menší počet interrupcií znamená aj menšie páchanie spoločenského zla. Okrem toho, ak by sa podarilo znížiť celkový počet interrupcií rádovo na pár desiatok ročne, otvorilo by to nový priestor pre kampaň, ktorá by sa snažila tehotné ženy odhovoriť od zákroku interrupcie ponúknutím ich dieťaťa na adopciu. Keďže by bolo takýchto prípadov omnoho menej, kampaň by sa mohla viesť adresnejšie a preto omnoho efektívnejšie. Vravím len, že možno by to stálo za diskusiu.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group