ISSN 1335-8715

21-01-2005   Ján Dinga   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Nie je liberál ako liberál

Miroslav Kusý sa vo svojom článku (Liberalizmus nepochádza od diabla, ako tvrdia fundamentalisti, SME 10. 1.) snaží dokázať neopodstatnenosť dnešnej kritiky liberálov a tiež nevhodnosť ich označenia ako Leninových bratrancov. Nevedno však, koho myslí pod pojmom fundamentalisti, ani od koho vlastne pochádza inkriminovaný výrok.

Reakcia na príspevok

RE: echoes
autor: Dewey
pridané: 28-01-2005 10:05


"Skúsil by som to zhrnúť: dokážeme sa zhodnúť, že neexistuje vedecký dôkaz o tom, kedy začína život."

Podla kriteria, ktore obhajujem ja, neexistuje vedecky dokaz o tom, ze zivot zacina v jeden konkretny den. Existuje vsak vedecky dokaz, kedy podla tohoto kriteria urcite nemoze este zivot na vyssej urovni, teda "ludskej", existovat. My nehladame otazku na to, kedy zacina zivot, ale skor na to, kedy urcite este nemozno hovorit o zivote. To konkretne stanovenie "keby" je potom dostatocne vzdialene od vedecky stanovenej hranice, aby sa vylucil "omyl." a pochybnosti.

"A keďže sa nedá vylúčiť možnosť, že s každou interrupciou sa ničí život, jedinou racionálnou alternatívou je interrupčný zákaz."

Podobne sa neda vylucit, ze kazdym pohrebom sa urobil krizik nad este zijucim clovek, aspon podla kriterii, ktore na posudzovanie zivota pouzivete Vy.

"Dewey, zaujímal by ma hlavne tvoj názor na to, kde považuješ túto argumentáciu za chybnú, keďže legálnosť interrupcií obhajuješ."

Povazujem za chybne interpretovat cely problem len ako slobodu matky urobit rozhodnutie.
Povazujem za chybne pozerat sa na ludsky zivot ako na zivot len na bunkovej urovni a odtial odvadzat hodnotove sudy.

"(prvý pohyb, tlkot srdca, reakcia na podnety atď)."
Ano, vzdy to od toho zavisi.

"Nehovoriac o tom, že každé z uvedeného nastáva pri každom plode v inom čase. Otázka počiatku života preto vždy ostane prednostne otázkou presvedčenia."
Suhlasim.

"že by v čase T interrupcie boli legálne aj morálne a v čase T+1min nelegálne a nemorálne zároveň?"
Mozne to je.
Na problem sa treba pozriet z dvoch uhlov. Z pohladu tzv. vseobecnej moralky a z pohladu moralnych postojov jednotlivca.
Kym vseobecna moralka, aj ked mnohi to explicitne ani netusia, sa opiera skor o to moje kriterium(so zlozitym filozofickym zazemym - ktore stavia do kontrastu metafyzicke predstavy o cloveku a pohlad na clovek, ktory presiel od racionalizmu, humanizmus az k dnesnemu pragamtizmu), osobnu moralku si kazdy moze postavit, kam chce.

"Je možné, aby sa v danom momente, v danej sekunde, ten istý čin zmenil z morálneho na nemorálny? Asi ťažko. Preto, nech už bude hranica života stanovená akokoľvek, na (ne)morálnosti interrupcií to nič nezmení."

Tu je zase odpoved skryta v samotnom ponimani sveta. Nic ako univerzalna moralka neexistuje. To co bolo vcera moralne(kamenovanie za neveru) dnes uz nemoralne moze byt. Ak sa k moralke pridava aj rozumovy rozmer, tak hrozba toho, co si nacrtol tu bude vzdy. Je moralne zakazovat pestovanie geneticky modifikovanych potravin?
Asi nie, az dovtedy, kym nejaky vedec objavi odkaz o ich skodlovosti. (tento problem som koli ilustrativnosti zjednodusil, aby sa do mna nepustil niekto z jednej alebo druhej strany)

"Mal by štát podporovať (resp. tolerovať) ničenie niečoho, z čoho vzniká život (ak to náhodou ešte životom nie je)?"

To je dobra otazka. Kladu sa vsak aj ine. Je spravne zakazovat ludom, ktori nemaju vztah ku vychove buduceho dietata alebo nemaju dostatocne zazemie na jeho vychovu, aby sa rozhodli pre interupciu v case, ked nejde o ludsky zivot? Je lepsie uprednostit trapenie sa ludskej bytosti pred zanikom este nie ludskej bytosti?
To su zase podstatne otazky, ktore sa opieraju o ine nezaranie na cloveka.

"When we look to the unborn child, the real issue is not when life begins, but when love begins."
Nie, mne sa ten vyrok paci. Je absolutne vystizny.

"Výzvu, či sa dokážeme vzdať časti komfortu, ktorý nás obklopuje, aby sme raz urobili aj niečo správne."
Zial jedno nie je determinantom druheho. Zakaz interupcii (zakonom) nebude mat automaticky za nasledok ani chut vzdat sa cohosi ani sa, ako ukazuje skusenost, interupcie neodstrania.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group