ISSN 1335-8715

21-01-2005   Ján Dinga   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Nie je liberál ako liberál

Miroslav Kusý sa vo svojom článku (Liberalizmus nepochádza od diabla, ako tvrdia fundamentalisti, SME 10. 1.) snaží dokázať neopodstatnenosť dnešnej kritiky liberálov a tiež nevhodnosť ich označenia ako Leninových bratrancov. Nevedno však, koho myslí pod pojmom fundamentalisti, ani od koho vlastne pochádza inkriminovaný výrok.

Reakcia na príspevok

RE: otázka pre autora
autor: Jano
e-mail: jano@whoever.com
pridané: 26-01-2005 17:35


Chlapsky a nevyhýbavo odpovedám, že neviem. Fakt neviem. Marjánku nefajčím, takže nad životom jablka som sa ešte nezamýšľal. Vytvárať analógiu medzi životom človeka a jablka pri interrupčnej debate je ale dosť o ničom. Rozštvrtiť a zjesť jablko je čosi iné ako rozštvrtiť a zjesť človeka.

Mimochodom, Dewey mi tu kdesi napísal, že zásadný rozpor spočíva práve v pohľade na to, kedy začína život. Podľa mňa tu netreba hľadať rozpor, to dnes skrátka nevieme. Ale tak, ako by som nepálil protipancierovkou do rodinného domu len preto, že v ňom možno nikto nie je, rovnako by som neschválil interrupcie s tým, že sa nimi možno neničí život. Mňa skôr trápi to, že možno aj áno.

Tá skutočná debata sa podľa začne až v dobe, keď niekto lekársky dokáže stanoviť tú hranicu života. Lebo povedzme, že by sa naozaj dokázalo, že človeka možno považovať za človeka až pri jeho narodení (alebo nebodaj ešte neskôr!). Znamenalo by to, že by sme mali povoliť interrupcie až do pôrodu (alebo aj neskôr!)? Tá najzásasnejšia otázka podľa mňa je, či je normálne, aby sme vôbec ničili niečo, z čoho vzniká život. A to mi vôbec nepríde ako fundamentalistický názor, ale ako úplne racionálne tvrdenie. Toť moje vysvetlenie citátu, ktorý sa jednokomu zdal dosť neracionálny.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group