ISSN 1335-8715

21-01-2005   Ján Dinga   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Nie je liberál ako liberál

Miroslav Kusý sa vo svojom článku (Liberalizmus nepochádza od diabla, ako tvrdia fundamentalisti, SME 10. 1.) snaží dokázať neopodstatnenosť dnešnej kritiky liberálov a tiež nevhodnosť ich označenia ako Leninových bratrancov. Nevedno však, koho myslí pod pojmom fundamentalisti, ani od koho vlastne pochádza inkriminovaný výrok.

Reakcia na príspevok

RE: it follows me around...
autor: jednokto
pridané: 26-01-2005 10:07


začal si dosť dôležitú filozofickú debatu. SOm rád, lebo je to posun k vecnej debate od hašterenia sa o termínoch ako euronaziboľševik a iné hybridné výtvory.

Podľa mňa, ako človeka, ktorý je presvedčený o tom, že Boh neexistuje (veľké B dávam kvôli rešpektovaniu iných ľudí a mne vrodenej tolerancii, inak ktorýkoľvek boh je pre mňa vymyslená postava), zákony sú výtvorom ľudskécho "ducha", teda sumár pravidiel a princípov, ku ktorým spoločnosť dospela ako vodítku,ktoré najlepšie reguluje vzťahy k spoločnosti. Odkedyje demokracia a rovnosť pred zákonm, doplnil by som, že tieto pravidlá majú za úlohu prinášať úžitok čo najväčšieu počtu ľudí a dovoliť jedincovi to, čím iným jedincom nazasiahne do práv.

Samozrejme môžme spomenúť aj čisto-pozitivistický pohľad, že spravodlivosť je zákon a zákon je to, čo je napísané na papieri. Teda, že spravodlivosť je to, čo je napísané na papieri. Ja takýto postoj nezastávam, nakoľko sa mi bridí. Máme stáročia skúseností so zlými až strašnými zákonmi a predpismi, však? Len námatkovo - ordálie, útrpné vypočúvanie, norimberské zákony, článok o vedúcej úloje KSČ. Nie, to nie.

Ja si mylsím, že zákony musia vychádzať z istých princípov, ktoré odzrkadľujú tú najzákladnejšiu charakteristiku spoločnosti. V demokratickej spoločnosti by tým princípom č. 1 malo byť "nerob druhým to, čo nechceš, aby druhý robil tebe". Je to jeden zo základných empirických poznatkov spoločnosti, nakoľko porušovanie tohto princípu viedie k destabilizácii spoločnosti, násilu a chaosu. Pokiaľ tento princíp sa odzrkadlil aj vo viacerých náboženstvách, podľa mňa to je prirodzené, nakoľko náboženstvo chápem ako jeden z regulačných nástrojov spoločnosti. Proste treba nejakým spôsobom ľuďom zdôvodniť, že je dobré, aby sa správali takto a takto. Niekto to pochopí už vtedy, keď sa mu povie, že máme skúsenosť, že keď budeš dobrý ty, bude s veľkou pravdepodobnosťou dobrý aj ten druhý, ale niektorí to takto nepochopia a pre tých je tu tá verzia, že keď nebudeš dodržiavať pravidlá, dostaneš od božskej entity po krížoch. História mi dáva za pravdu.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group