ISSN 1335-8715

21-01-2005   Ján Dinga   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Nie je liberál ako liberál

Miroslav Kusý sa vo svojom článku (Liberalizmus nepochádza od diabla, ako tvrdia fundamentalisti, SME 10. 1.) snaží dokázať neopodstatnenosť dnešnej kritiky liberálov a tiež nevhodnosť ich označenia ako Leninových bratrancov. Nevedno však, koho myslí pod pojmom fundamentalisti, ani od koho vlastne pochádza inkriminovaný výrok.

Reakcia na príspevok

RE: mna pobavila...
autor: Dewey
pridané: 24-01-2005 10:12


"Mna pobavila tato reakcia. Myslim, ze uz poznam sposob ako rozoznat lavicoveho liberala od klasickeho."

Cujme teda, uz by som ich aj ja rad konecne nejako rozoznal...

"V dielach klasickych liberalov najdeme odkazy a varovania na ludi, ktori si hovoria sice "liberali", ale v skutocnosti su to socialisti. "

Mozno, este som sa s tym nestretol. Ktori klasicki liberal? Ti co si este sami nehovorili liberali to asi nebudu ;-) Potom uz klasickemu liberalizmu vela casu nezostava...

"Na webstranke Hayekovej nadacie je napr. text o liberaloch a "liberaloch", podobne noticky najdeme aj u Misesa ci Hayeka."

Nadacia - ved to su taraji, ktori maju o klasicky liberalizmus taky uprimny zaujem ako ja o navstevu kostola. Ked si clovek prehliada ich stranky, iny dojem naberie len tazko. Tam by sa oplatilo ist clanok po clanku a vyvracat vsetky nezmysli, kto vsak ma na to cas?

"Lavicovi liberali naproti tomu popieraju taketo delenie. Nikdy nepriznaju, ze su v skutocnosti len ruzovymi bratmui cervenych..."

Nepotrebuju si buchat zrejme do prs, travit cas hladanim toho najspravnejsieho liberala(seba), ohybat povodne liberalne doktriny na vytvorenie takejto pravdy. Maju zaujem veci hodnotit objektivne, v kontexte doby a branim do uvahy aj spolocenskych vychodisk, osobnosti autorov a nielen ucelovo vytrhavat
doktriny a zbavovat ich kontextu. Hayek az tak daleko nezasiel, ale minimalne Orwellove varovanie pred Hayekom, pri komentari jeho cesty do otroctva stoji za povsimnutie(Spominas ich dost casto, tak len upozornim na ich vztah)
Liberalizmus bol vzdy sirokym prudom plnym silnych protireceni. Spolocene hodnotove jadro sa da najst, hcoi aj tu sa budu nazory z roznych stran odlisovat.
"Inak, obvinenie zo strachu zo vsetkeho noveho, to je akoby sme povedali, ze liberali su nadseni zo vsetkeho noveho. Proste v sebe nesu to naivne nadsenie francuzskych osvietencov z pokroku v domnienke, ze vsetko nove, musi byt automaticky lepsie."

"musi byt automaticky lepsie"
To mas odkial prosim Ta? Liberalizmus vzdy vnasal rozmer rozumeveho posudenia rieseni, sledovania dosledkov. Myslim, ze ani dnes to nie je inak, mozno v pripade extremnych libertarianov, ktori maju svoju ohranicenu znosku doktrin to je trochu inak.

"Zaujimave tiez je, ze tak ako sa tesne po revolucii vsetci exkomunisti stavali roduvernymi narodniarmi, tak sa z nich dnes stavaju "liberali"."
Asi tak, ako sa z nich stali, pokracujuc v logike veriaci(konzervativci?). Je to vo vztahu ku kontextu diskusie scestna argumentacia.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group