ISSN 1335-8715

21-01-2005   Ján Dinga   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Nie je liberál ako liberál

Miroslav Kusý sa vo svojom článku (Liberalizmus nepochádza od diabla, ako tvrdia fundamentalisti, SME 10. 1.) snaží dokázať neopodstatnenosť dnešnej kritiky liberálov a tiež nevhodnosť ich označenia ako Leninových bratrancov. Nevedno však, koho myslí pod pojmom fundamentalisti, ani od koho vlastne pochádza inkriminovaný výrok.

Reakcia na príspevok

úplný mišmaš
autor: jednokto
pridané: 24-01-2005 10:04


tak tento článok je sila...sktočne ma dostal. pokiaľ autor myslí všetko, čo v ňom napísal, seriózne, tak podľa môjho názoru sa vedome pokúsil napísať zavádzajúcu propagandu.

1. "Používanie tohto označenia bez bližšieho určenia jeho nositeľa totiž vyzerá len ako snaha o poškodenie imidžu protistrany." dúfam, že autor presne túto vetu povie aj ministrovi za KDH Palkovi, keď znovu pustí tú svou platňu s mantrou o "ľavicových liberáloch".

2. štvrtý odsek - vyhnanie náboženstva z verejného života - to myslí autor vážne? ako sa vyháňa náboženstvo z verejného života? niekto tu zakazuje omše? modlenie sa? cirkevné sobáše? niekto azda zakazuje samotné cirkvi? ako sa náboženstvo prejavuje vo verejnom živote a ko sa z neho vyháňa???? a to všetko zákonom????

3. Piaty odsek - ako sa obmedzujú náboženské slobody? Prepánajána, ak autor Dinga niekde vidí obmedzenie náboženskej slobody, a k tomu súdnou mocou, sem s tým na pranier! Povedzme si to konkrétne! poďme na Ústavný súd! Pokiaľ ide len o všeobecné frázy, sú to bezobsahové reči, na ktoré keď mám chuť, skočím na stránku Úsvitu. Legalizácia interrupcií proti vôli väčšiny obyvateľstva? Vie pán Dingo, aká je realita konkréte u nás? Interupcie sú legalizované a bola tu snaha o výrazné zúženie možností na interrupciu, tak sa zdvihla výrazná vlna občianskej nespkojnosti. Za takéto zúženie sa vyjadrilo KDH a cirkev. Len mi prosím nehovorte, že s názorom cirkvi súhlasí 80% obyvateľstva, lebo sa cítia byť kresťanmi. To je to isté, ako keby ste tvrdili, že každý zbožňuje bryndzové halušky, lebo sa cíti byť slovákom. Okrem toho máte pomýlené to zasahovanie štátom. Pokiaľ viem, tak zrovna štátnymi zásahmi (zákonmi, zmluvami) konzervatívci (v politike prezentovaní KDH) presadzujú pozitívnu diskrimináciu istých skupín obyvateľstva - napr. osobitný trestný čin rušenia bohoslužby, návrh zmluvy o výhrade svedomia, povinnosť voľby medzi náboženstvom a etickou výchovou, vysoká štátna ingerencia pri interrupciách atď. Teda pokiaľ autor Dinga púšťa síru na štátne zásahy, je to friendly fire, ktorý "schytáva" aj KDH.

Posledný odsek je perla. Skutočne. Ako liberáli navrhujú obmesziť náboženské vyznanie, kedy padli takéto návrhy na zmenu legislatívy? Liberáli chcú, aby zákony boli menej tolerantné voči nábožensky veriacim občanom? Ako? Je autor Dinga schopný podbiť svoje tvrdenia aspoň jedným jediným konkrétnym príkladom? Ako liberáli vnucujú svoju ideológiu konzervatívcom? Ako? Zákomni? Ktorými? Zabraňujú im v návštevách kostolov alebo im bránia v krstinách, náboženských pohraboch, v cirkevných sobášoch? Nútia liberáli konzervatívcov chodiť na interrupcie, nútia ich vyberať si medzi náboženstvom a eticou výchocou, nútia ich rešpektovať nejakú výhradu svedomia? Nie je to náhodou tak, že autorovi vadí to, že liberáli bránia konzervatívcom vykonávať ich "právo" zasahovať a určovať spôsob života iným, pričom je dôležité spomenúť, že tí "iní" vôbec nezasahujú, ani nijak neporušujú alebo neobmedzujú práva konzervatívcov? Nevadí náhodou autorovi to, že liberáli chcú dosiahnuť, aby konzervatívci nerozhodovali z pasie o tom, čo môžu a čo nemôžu druhí? Nevadí autorovi náhodou to, že liberáli chcú, aby konzervatívci už dali ostatným pokoj? Aby prestali bezdôvodne intervenovať do spôsobu života iných?

4. Tolerancia voči menej tolerantným? To autor myslí úplne vážne? teda odo mňa požaduje, aby som toleroval to, aby nejaké indivíduum alebo skupina indivíduí mi bezdôvodne zasahoval/a do môjho života (áno, aj cez zákony a medzinárodné zmluvy) a pokaiľ zdvihnem hlas, tak som označený za netolerantného a vytkne sa mi, aby som bol viac tolerantný? je toto vôbec normálne? Dúfam, že autor sa nedostane do sitácie, keď ho niekto na ulici večer v tmavej uličke zastaví a relatívne slušne ho požiada o peňaženku. Pokiaľ by sa ohradil, že to je jeho majetok a lupiča do toho nič, môže sa ľahko stať, že lupič ho označí za málo tolerantného a môže sa stať, že povedzme nejaká banda lupičov si prelobuje zákon alebo medzinárodnú zmluvu, aby v rámci ochrany práv lupičov bolo legálne trhať peňaženky ľuďom z rúk.

Tento článok je naozaj silná káva.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group