ISSN 1335-8715

21-01-2005   Ján Dinga   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Nie je liberál ako liberál

Miroslav Kusý sa vo svojom článku (Liberalizmus nepochádza od diabla, ako tvrdia fundamentalisti, SME 10. 1.) snaží dokázať neopodstatnenosť dnešnej kritiky liberálov a tiež nevhodnosť ich označenia ako Leninových bratrancov. Nevedno však, koho myslí pod pojmom fundamentalisti, ani od koho vlastne pochádza inkriminovaný výrok.

Reakcia na príspevok

RE: mna pobavila...
autor: Filip Glasa
pridané: 23-01-2005 16:51


Presne ako hovoríš, nie ekonomická rovnosť(a preto nie bratia), ale zabezpečenie danej životnej úrovne, čo možno nazvať aj rovnakou štartovacou čiarov, rovnosť šancí(preto bratranci).Nie znárodnenie, ale zdanenie.Nie že by konzervatívci nepodporovali obmedzenú istotu, tak aby nikto nemusel zostať v chudobe.Rozdiel je ale v miere.Korekcia príjmov prostredníctvom štátu, alebo priestor pre konkurenciu.S istotou,zabezpečením životnej úrovne vďaka štátnemu prerozdeľovaniu, človek stráca aj slobody voľby, slobodu podstúpiť riziko.
Hitlerovi bratranci - národný socializmus, a fašizmus má naozaj v každom smere od pravice ďaleko.Etatizmus, paternalizmus, štátne zasahovanie do súkromia, voľného času, atď., ho umiestňuje príliš blízko komunizmu.Hlavný rozdiel je len v privilegovanej triede.
Mohli by sme sa hádať či je pomenovanie bratranci, adekvátne.Jednoducho vyjadruje určitú príbuznosť.Rovnako si obhajoval pomenovanie fundamenalisti.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group