ISSN 1335-8715

21-01-2005   Ján Dinga   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Nie je liberál ako liberál

Miroslav Kusý sa vo svojom článku (Liberalizmus nepochádza od diabla, ako tvrdia fundamentalisti, SME 10. 1.) snaží dokázať neopodstatnenosť dnešnej kritiky liberálov a tiež nevhodnosť ich označenia ako Leninových bratrancov. Nevedno však, koho myslí pod pojmom fundamentalisti, ani od koho vlastne pochádza inkriminovaný výrok.

Reakcia na príspevok

RE: Len jedna vyhrada
autor: Lukas Krivosik
pridané: 23-01-2005 0:14


Peter, vela mojich znamych, ktori sa hlasia ku klasickemu liberalizmu nie su tak presvedceni ako ty, ze interrupcie by mali zostat legalne.

Pokial ide o ich zakaz a z toho vyplivajuce negativne dosledky, je vela cinnosti, ktore sa deju napriek ich zakazu, to vsak neznamena, ze ich povolime.

Kradnut a vrazdit sa bude napriek zakazu a vysokym trestom, to vsak nie je argument na legalizaciu danych cinnosti.

Co sa tyka konzervativnych postojov k vojnam alebo trestu smrti tam je postoj konzervativcov naopak velmi konzistentny. Nezabudaj, ze je cosi ine popravit niekolkonasobneho vraha a zabit nevinny plod.

Pokial ide o vojnu, to suvisi s otazkou sebaobrany. Ludsky zivot je sice najvyssou hodnotou, mozes ho vsak porusit, ak niekto iny ohrozuje tvoj zivot. Dalsia vec su extremne podmienky. Ako to vyjadril Mr. Spock v seriali Star Trek: "Potreby viacerych su nadradene potrebam jedneho alebo mensiny."

To plati pre extremne situacie, napr. pri katastrofach! To by som chcel zdoraznit!! Znamena to, ze niekedy musi clovek obetovat niekolko zivotov (trebars vojakov v boji proti Hitlerovi), preto aby nebol vyvrazdeny cely narod.

Taky ten pasivny odpor a la Mahatma Ghandi moze fungovat tak v BRITSKEJ Indii, ale urcite nie v Sovietskom zvaze, Tretej risi alebo v KLDR.

Samozrejme, su horsie veci ako smrt a to je napr. zivot v KLDR. Ja by som to pretlmocil do toho Chalupkovskeho "Vol nebyt ako byt otrokom". Cize radsej padnut v boji postojacky ako zit kolenacky.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group