ISSN 1335-8715

21-01-2005   Ján Dinga   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Nie je liberál ako liberál

Miroslav Kusý sa vo svojom článku (Liberalizmus nepochádza od diabla, ako tvrdia fundamentalisti, SME 10. 1.) snaží dokázať neopodstatnenosť dnešnej kritiky liberálov a tiež nevhodnosť ich označenia ako Leninových bratrancov. Nevedno však, koho myslí pod pojmom fundamentalisti, ani od koho vlastne pochádza inkriminovaný výrok.

Reakcia na príspevok

RE: negatíva vs. pozitíva
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 22-01-2005 22:17


V mojom postupe argumentacie sa, uznavam, vyhybam odpovedi na otazku, ci su interrupcie spravne alebo nie, a uplne vynechavam moralnu stranku otazky. Ako spravne poznamenavas, na tom sa ludia dohodnut nevedia a podla mna sa ani coskoro nedohodnu. Ja len tvrdim, ze v pripade ich nelegalnosti je dopad na spolocnost horsi, a to je argument, ktory je v principe empiricky overitelny, lebo sa daju stanovit konkretne kriteria, podla ktorych sa bude efekt posudzovat. Tympadom som posunul argumentaciu z teoretickej na prakticku uroven.

Ako som pred nejakym casom sem do jednej diskusie postol, nazyvam svoje presvedcenie "racionalnym libertarianizom", pretoze v spornych otazkach sa rozhodujem podla toho, ake maju rozne riesenia efekt a vyberiem take, ktore maximalizuje hodnotu pozitiva minus negativa.

Konzervativci argumentuju zhruba tak, ze umele prerusenie tehotenstva je absolutne negativum (minus nekonecno :-)), a akekolvek ine negativa sposobene znizenim ich poctu napriklad ich nelegalizaciou su mensie. Moze to byt samozrejme pravda, ale neda sa to overit. Preto tento argument nemozem pouzit na moje vlastne rozhodovanie.

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group