ISSN 1335-8715

21-01-2005   Ján Dinga   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Nie je liberál ako liberál

Miroslav Kusý sa vo svojom článku (Liberalizmus nepochádza od diabla, ako tvrdia fundamentalisti, SME 10. 1.) snaží dokázať neopodstatnenosť dnešnej kritiky liberálov a tiež nevhodnosť ich označenia ako Leninových bratrancov. Nevedno však, koho myslí pod pojmom fundamentalisti, ani od koho vlastne pochádza inkriminovaný výrok.

Reakcia na príspevok

RE: Len jedna vyhrada
autor: Jano
e-mail: jano@whoever.com
pridané: 22-01-2005 16:34


Zdravím,
no napadlo mi, že by mi presne toto mohol niekto vytknúť. Keď som to písal, myslel som najmä na americký prípad Roe vs. Wade. Ústavný súd vyhlásil interrupcie za právo, ale keby o tom bolo v tých časoch celoštátne referendum (čo tiež nie je najoptimálnejší spôsob, ako o tom rozhodnúť, ale budiž), nikdy by to neprešlo. Vtedy ešte bola Amerika dosť silno kresťanská-dnes by ten výsledok dopadol asi ako voľby. Štát teda musel ľudí donútiť, aby to akceptovali (a mnohí to neakceptovali dodnes).

Totiž, tak ako intuitívne cítime, že isté veci by mali byť legálne a samozrejmé (sloboda prejavu, svedomia, pohybu, atď), tak intuitívne cítime, že niektoré veci by mali byť zakázané (vražda, krádež a pod). Tieto zákazy nás ale neobmedzujú, ale v skutočnosti nám našu slobodu garantujú. Napríklad “dekriminalizovanie” takého zlodejstva by asi sotva rozšírilo slobodu jednotlivca-na tom sa myslím zhodneme.

To, do ktorej kategórie zaradiť interrupcie, to je tá večná téma... Podľa mňa sú tie diskusie ale často dosť o ničom (preto sa k tomu možno “väčšinové obyvateľstvo” stavia úplne alibisticky) - kľudne by občas stačilo ľuďom poukazovať nejakú obrazovú dokumentáciu, aby pochopili, že oproti týmto zákrokom sú aj markizácke správy typu “žena zaťala mužovi sekeru do hlavy” úplný šuviks a ono by sa už rýchlo našiel nejaký konsenzus...

Inak to je úplne jedno, že so zákazom interrupcií sa interrupcie úplne nevytratia. Rovnako ako sa (čuduj sa svete) nikdy neprestalo kradnúť a vraždiť. To ale ešte nie je dôvod na to, aby sme to akceptovali. Netreba sa báť proti tomu ísť.

S pozdravom,
Jano.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group