ISSN 1335-8715

21-01-2005   Ján Dinga   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Nie je liberál ako liberál

Miroslav Kusý sa vo svojom článku (Liberalizmus nepochádza od diabla, ako tvrdia fundamentalisti, SME 10. 1.) snaží dokázať neopodstatnenosť dnešnej kritiky liberálov a tiež nevhodnosť ich označenia ako Leninových bratrancov. Nevedno však, koho myslí pod pojmom fundamentalisti, ani od koho vlastne pochádza inkriminovaný výrok.

Reakcia na príspevok

Len jedna vyhrada
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 22-01-2005 14:35


Clanok je dobry, ale mam jednu vyhradu:

> ... legalizácia interrupcií sa totiž spravidla presadzujú súdnou mocou,
> a často proti vôli väčšinového obyvateľstva.
Nerozumiem, ako sa moze legalizacia presadzovat statnou mocou. Podla mna je to prave naopak, v pripade nelegalnosti interrupcii je to statna moc, ktora tresta tych, ktori konaju inac. Naopak, v pripade legalnosti statna moc netresta nikoho, ani nic nepresadzuje. Ci je to tak spravne, ponechame bokom, ide o to, ci stat nieco presadzuje alebo nie.

Rovnako si nie som isty, ci tvrdenie "často proti vôli väčšinového obyvateľstva" je pravdive. Narychlo najdene statistiky (demograficky vyvoj slovenska 2003 zo Statistickeho Uradu) mi ukazali, ze na Slovensku bolo asi 23% tehotenstiev umelo prerusenych (16200/(51713+16200)). K tomu este treba priratat zeny, ktore s interrupciou suhlasia, ale neboli v takej situacii.

V otazke interrupcii je vacsina PRAVICOVYCH liberalov za. Dovody su rozne. Ja svoj postoj zakladam na metode, ktoru som popisal v jednom z predchadzajucich postov: v spornej otazke sa ma rozhodnut pre to, co prinasa najlepsi vysledok. Konzervativci sa totiz casto mylia v predpoklade, ze ked sa nieco prehlasi za nelegalne, tak to zmizne. Pri 23% pomere interrupcii na tehotenstva sa mi to zda beznadejne vzdialene od reality. V skutocnosti je samozrejme mozne, ze by sa pocet interrupci nelegalizaciou zmensil, boli by tu vsak nelegalne interrupcie (a s tym spojena organizovana trestna cinnost) a "interrupcna turistika" do okolitych krajin. Plus presadzovanie zakona nieco stoji. Celkovy dopad tychto dosledkov by podla mna vyrazne prevysil rozdiel v potratovosti.

S pozdravom
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group