ISSN 1335-8715

12-01-2005   Peter Frišo   Slobodný trh   verzia pre tlač

Odštátnenie školstva III. Pohľad konzervatívca

V diskusii o odštátnení školstva chýba zo strany pravice ešte konzervatívny pohľad. Ten v mnohom súhlasí s liberálnym stanoviskom, v niektorých ohľadoch však považujú konzervatívci liberálny pohľad za mylný.

Reakcia na príspevok

RE: Dewey, Zolo a Kuras
autor: Dewey
pridané: 17-01-2005 15:20


"Dewey, ty proste stale zastavas tu Platonovu myslienku, ze stat a nie rodiacia ma byt primarne zodpovedny za vychovu deti."

Statu som nositelstvo vole a uz vobec nie zodpovednosti nepripisoval, rovnako som nezbavoval rodicov zodpovednosti za vychovu dietata. Ak som o niecom hovoril tak o systeme, ktore bude najviac sluzit dietatu a jeho priestoru pre slobodny rozvoj. To znamena ochranu dietata pred akoukolvek tyraniou - vyvolenych vizionarov na strane politickej autority a nezodpovednych a tyranskych rodicov na strane druhej. Zda sa funkcne postavit obe skupiny proti sebe aby sa vzajomne kontrolovali, nieco hranicne podobne ako moci medzi tri zlozky - teda system brzd a protivah.

"To je samozrejme absurdne a proti prirode."
Uz zase tu mame tu prirodu. Aj pisanie do pocitaca je proti prirode pri istej interpretacii, takze tym moze byt hoci co, co si clovek prave zamanie.

"Ja neviem, co by si ty povedal ak by ti stat odobral syna, pretoze je tu hrozba jeho indoktrinacie zo strany teba a tvojich socialnodemokratickych myslienok."

Nazval by som ho totalitaristickym, ak by vsak stat neprisiel za vymyslenym susedom, ktory tyra dieta, neposiela ho skoly, argumentuje domacou "edukaciou" tak by som ho nazval rovnako.

"Inak, nedavno som mal tu cest s jednym studentom Harvardu a to, co si ty vypraval v suvislosti s Bushovym studiom na tej univerzite, su uplne nezmysli. Je to tvrda skola a nedostane sa tam hned niekto len preto, ze je bohaty."
Len preto urcite nie, skor "aj vdaka tomu".

"A u nas rozsirene myty o tom, ze na Harvarde platis za kontakty a nie za vzdelanie, tak tomu sa moj priatel iba smial..."
Ja by som sa tiez smial, keby mi niekto povedal ze moj oblubeny stranicky konskolak je hlupy ako tago a ze by take tago mohlo prejst mastnou skolou, ktoru si pri vsetkej hrdosti platim.
opytaj sa ho o 5-10 rokov ak bude uspesny, potom to bude mat vypovednu hodnotu - co viacej pri rozbiehani vlastneho businessu vyuzil, hoci uznavam, ze sa to tazko hodnoti, ci vedmosti ale kontakty...a ci by na skolicku isiel, keby mal tie iste kontakty pred nastupom...
Mam to inak z dvoch zdrojov, jeden je osobny a druhy zdravo futuristicka kniha od byvaleho demokratickeho ministra prace a tiez profesora R. Reicha.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group